Communities Go Circular tek je jedan od projekata koje provodi Zelena Istra, a njegov je glavni cilj uključiti građane u oblikovanje zero waste zajednica usmjerenih na sprječavanje proizvodnje otpada, smanjenje emisija stakleničkih plinova i doprinos ublažavanju klimatskih promjena.
„S tim ciljem udružili smo se s jakim snagama organizacija Zero waste Italy, Ekolozi brez meja i KNOF iz Slovenije te Zelene Akcije iz Zagreba s kojima razmjenjujemo dobre prakse, osnažujemo i educiramo građane kroz brojne radionice vještina i popravljanja, zajednički zagovaramo promjenu politika s naglaskom na pravo na popravak proizvoda“, kaže nam Irena Burba iz Zelene Istre uz Ninu Brnić i Marka Grbca Knapića radi na projektu.
Dodaje kako projektom potiču održivost i otvaranje prostora za popravak kao što je pulska Radiona Re-Geppetto kojom upravlja Savez udruga Rojca, a programe koordinira i osmišljava Zelena Istra.
Besmisleno bacanje predmeta – nepotreban otpad
Kako nam kažu iz Zelene Istre, pravo na popravak jedna je od važnih tema o kojoj se govori u Europi. „Bacanje predmeta koji se mogu popraviti ima golem utjecaj na okoliš jer se zbog toga godišnje proizvede do 35 milijuna tona otpada u EU-u. Pravo na popravak smatra se ključnim korakom za postizanje kružnog gospodarstva u EU-u do 2050. u okviru Europskog zelenog plana koji pruža smjernice za postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine“, ističe Burba.
Prema istraživanju Eurobarometra iz 2020. godine, 77 posto potrošača u EU-u radije bi popravilo svoje proizvode nego kupilo nove, ali ih u konačnici moraju zamijeniti ili odbaciti zbog troškova popravaka i nedostupnosti usluga. Još jedna prepreka održivijoj potrošnji je planirano zastarijevanje: neki su proizvodi dizajnirani da propadnu nakon određenog vremena ili količine upotrebe. „U nekim slučajevima, dijelovi uređaja su ugrađeni tako da se ne mogu izvaditi i zamijeniti i zato je važno udružiti snage i zagovarati da se takva praksa promijeni“, napominje Burba.
Međunarodni susreti
Kroz projekt su do sada održana četiri međunarodna susreta tj. konferencije.
Radionica jačanja kapaciteta na temama reuse i repair na kojoj su predstavnici organizacija iz pet europskih zemalja razmijenile iskustva vezana za rad na temama ponovne uporabe i smanjenja nastanka otpada, prokomentirale legislativni okvir u EU i RH, identificirale potencijalne druge partnere te isplanirale buduću suradnju.
Međunarodna konferencija o popravljanju održala se u travnju 2023. u Slovenskim Konjicama u organizaciji udruge Ekologi bez meja iz Ljubljane. Uz susret zero waste gradova i općina iz Slovenije, na konferenciji su bili predstavljeni i brojni primjeri dobre prakse iz područja popravljanja i produživanja životnog vijeka proizvoda. Završni dio konferencije bio je posvećen važnosti komunikacije i informiranja građana te je predstavljen i “Priručnik za komuniciranje zero waste sadržaja”.
Dvodnevno događanje ReFestival održalo se u krajem rujna 2023. u mjestu Capannori u Italiji, svojevrsnom rodnom mjestu europskog Zero Waste pokreta, u organizaciji udruge Zero Waste Italy.
Međunarodna konferencija Beyond Green održana je u siječnju 2024. u Ljubljani u organizaciji društvenog poduzeća KNOF iz Slovenije. Glavni cilj događaja bio je premostiti jaz između inovacija i industrije te promicati partnerstvo između dizajnera, istraživačkih institucija i tvrtki; premostiti jaz između rješenja razvijenih u laboratorijima i studijima do praktične upotrebe u stvarnom okruženju.
Edukacija građana putem radionica
U sklopu samog projekta u Italiji, Sloveniji i Hrvatskoj održat će se ukupno 26 radionica popravljanja i ponovne uporabe. Građani Pule tako su imali prilike sudjelovati u radionicama izrade kućica za ptice i izrade božićnih ukrasa od otpadnih materijala te na radionici „Sam(a) svoj majstor” o osnovama popravljanja u kućanstvu, a organiziran je i sajam razmjene predmeta bez novaca.
Održane su i edukacije za donositelje odluka, primjerice u Zagrebu i Puli gdje su predstavili koncept „Zero waste gradova” te očekuju da se i naši gradovi priključe toj europskoj inicijativi na način da se obvežu na primjenu određenih mjera s ciljem smanjenja i promocije smanjenja nastanak otpada.
Valja istaknuti i međunarodni natječaj „Art4Change” za najbolje vizualno rješenje na temu klimatskih promjena i kružnih zajednica koji je dio projekta “Communities go Circular”.
„Vizualna rješenja koristit će se za on-line kampanju na temu klimatskih promjena i kružnih zajednica koju ćemo uskoro provesti. Izradit će se i priručnik s praktičnim savjetima kako pokrenuti ili organizirati popravljaonu, re-use centar, sajmove razmjene, repair cafe događaje i slično“, kaže nam Burba.
„U rujnu 2024. nas očekuje velika završna konferencija u Puli u Društvenom centru Rojc gdje ćemo okupiti međunarodne stručnjake i primjere dobre prakse te organizirati različite formate, od predavanja do radionica za građane“, najavila je.