Pulska Osnovna škola Monte Zaro dosegla je trajni status međunarodne Eko – škole i jedina je osnovna škola u Puli s tim statusom.
Rezultat je to postignut nakon 20 godina provođenja projekta u suradnji s Udrugom Lijepa Naša iz Zagreba koja je predstavnica za Republiku Hrvatsku internacionalne Zaklade za obrazovanje o okolišu (Foundation for enviromental education FEE – www.ecoschools.global).
Program Eko – škola provodi se u više od 70 država, uključuje 56 000 škola i institucija, preko 19 milijuna učenika i 1,4 milijuna učitelja. Program osnažuje mlade da aktivno sudjeluju u očuvanju okoliša i aktivno ga štite.
Učenici redovito sudjeluju u akcijama
Ravnateljica Branka Sironić Buić čestitala je učenicima i djelatnicima doseg platinastog statusa, a posebne zahvale upućuje Gradu Puli koji dvadeset godina podržava, kumovima ekoškole (Herculanei d.d. Pula, Turističkoj zajednici Grada Pule, Udruzi Zelena Istra, Vodovodu d.o.o. Puli) te važnim suradnicima škole Tehnomontu d.d., proizvodnji i nautičkom turizmu Pula koji su nositelji plave zastave već 25 godina.
Posebne zahvale za trud i rad uoči proglašenja statusa u lipnju, izrečene su Tatjani Mandić Bulić, predstavnici Herculanee d.d. i predsjednici Eko – odbora škole od 2003. godine i Maji Radolović Čalić, učiteljici škole, dugogodišnjoj najaktivnijoj koordinatorici Eko-škole.
Međunarodni program osmišljen je za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitave škole. Program Eko – škola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša koji su dio redovnog nastavnog plana i programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Na taj način pomaže se učenicima shvatiti važnost zaštite okoliša.
Mnoštvo aktivnosti i raznih sadržaja
Posebna pozornost posvećuje se pitanjima smanjivanja i zbrinjavanja otpada, racionalnog korištenja energije i vode te uređivanje školskog okoliša.
Ondje se skuplja i adekvatno odlaže otpad, sadi, održava vrt, a imaju i mali maslinik o kojem se brinu zajedničkim snagama.
„Učenici tamo mogu osvijestiti važnost praćenja rasta biljaka i razvijati osjećaj zahvalnosti što svojim rukama mogu njegovati dragocjene biljke. Ovakve i slične odgojno-obrazovne aktivnosti naša škola provodi u sklopu Međunarodne ekoškole i školske zadruge”, kaže Sironić Buić.
Svi sudionici – učenici, djelatnici, roditelji i lokalna zajednica, zajednički poduzimaju niz aktivnosti s ciljem smanjenog opterećenja okoliša. Učenici Eko – škole zainteresirani su i aktivni u prenošenju svoje odgovornosti na obitelj i širu zajednicu.
Za realizaciju programa dosljednim poštivanjem zadanih međunarodnih smjernica i kriterija odgovorni su učitelji. . Samu izradu plana i programa Međunarodne Eko – škole koordinira troje učitelja, Maja Radolović – Čalić, prof. hrvatskog jezika i povijesti, Antonija Vuković, prof. biologije i Zlatko Lasek, dipl.ing. u suradnji s ravnateljicom Brankom Sironić Buić i Eko – odborom.
Međunarodni program Eko-škole realizira se tijekom cijele nastavne godine kroz sadržaje redovnih nastavnih predmeta, izbornih, izvannastavnih aktivnosti, izvanškolskih aktivnosti i dodatne nastave.
Učenici imaju i vanjsku učionicu koju najčešće koriste učenici produženog boravka no i ostali učenici i njihovi učitelji, kad god im vrijeme to dopusti čime se uče važnosti boravka u prirodi i na svježem zraku.
Savjeti o ekologiji, zaštiti prirode i likovni radovi na tu temu objavljuju se i u školskom digitalnom listu Zaro.