Trojica francuskih mornara s podmornice Curie, poginula su 20. prosinca 1914. godine u pulskoj luci. Na pulskom Mornaričkom groblju sahranjena su dvojica od njih, Pierre Chaillez i Maria Angelus Lebon. Nesreća se dogodila kad je francuska podmornica na kojoj je bilo 26 mornara, napala Austro – ugarsku luku Pula.

FOTO: Paola Albertini

Polaganjem vijenaca na Mornaričkom spomen groblju 20. prosinca 2023. godine obilježena je 109. godišnjica njihove pogibije.

Na tom je groblju koje se prostire na 22 tisuće četvornih metara, pokopano oko 150.000 ljudi. Prema riječima direktora komunalnog poduzeća Monte Giro, koje upravlja Mornaričkim grobljem, Darka Bjelića ondje su svi pokojnici jednako dolično pokopani, a riječ je o francuskim, austrijskim, mađarskim, talijanskim, njemačkim i hrvatskim mornarima.

FOTO: Paola Albertini

Groblje je podignuto 1862. godine, a odlukom iz 1960. godine proglašeno povijesnom spomeničkom baštinom stoga se na njemu više ne vrše ukopi. Zbog trošnosti i propadanja, 1990. godine krenulo se u obnovu Mornaričkog groblja uz pomoć austrijskog Crvenog križa i Njemačkog narodnog saveza za brigu o ratnim grobovima. U svibnju 1997. obilježen je završetak njegove obnove, a groblje je uvršteno na popis spomenika pod zaštitom Haške konvencije.

Složena prošlost, zajednička budućnost

„Naša zajednička prošlost je složena, ali unatoč tome, ne bi nas trebala razdvajati, nego pomoći nam da izgradimo zajedničku viziju budućnosti u kojoj različite države zajedno rade kako bi sačuvale mir i stabilnost. Želim izraziti veliku zahvalnost Gradu Puli na dobrodošlici i organizaciji obilježavanja, Monte Giru za održavanje spomenika i cijelog groblja te austrijskom veleposlaniku na dolasku i podršku ovom obilježavanju“, rekao je prilikom polaganja vijenaca francuski veleposlanik Fabien Fieschi. Istaknuo je kako mu je drago vidjeti da se pulska vlast već čitavo stoljeće brine za groblje.

FOTO: Paola Albertini

Veleposlanik Austrije NJ. E. g. Josef Markus Wuketich kazao je kako je vrlo počašćen što je na obilježavanje pozvan od strane francuskog kolege.

„Ovim činom pokazujemo pravi europski duh. Znamo se suočiti s tamnim poglavljima naše prošlosti i ujedno iz pretvoriti u prijateljstvo. Tu poruku želimo danas poslati svijetu“, naglasio je veleposlanik Wuketich.

FOTO: Paola Albertini

„To je taj pravi europski duh, znamo se suočiti i s mračnim poglavljima naše zajedničke prošlosti, a istovremeno ih pretvoriti u prijateljstvo što je velika stvar“, zaključio je.

Mornaričko groblje na ruti značajnih groblja

Mornaričko groblje uvršteno je u Europsku rutu značajnih groblja te je u sklopu komemoracije upriličeno i svečano otkrivanje ploče. Uz to, Monte Giro postalo je član značajnih groblja Europe koja okuplja veliki broj groblja i komunalnih društava s bogatom poviješću.

FOTO: Paola Albertini

Ploču su otkrila dva veleposlanika istaknuvši važnost prisjećanja događaja između dva svjetska rata jer nas danas ono što nas je razdvajalo, spaja: „Danas smo ovdje s predstavnicima Hrvatske, Austrije i Francuske, zemljama koje su sudjelovale u ratovima u 20. stoljeću. No danas živimo u miru i naše države članice su Europske unije i NATO-a. Nadam se da će i buduće generacije živjeti u miru.

 „U Europi postoji velik broj ljudi koji obilaze groblja, zbog kulturološkog i povijesnog značaja, a Vijeće Europe kroz svoj program kulturnih mjesta pridaje im značaj“, rekao je Bjelić istaknuvši važnost za Pulu da je i Mornaričko groblje postalo dio te kulturne rute.

FOTO: Paola Albertini

Na toj se ruti nalazi mapa s grobljima, a klikom na neko od njih može se doznati kakve sve vrijednosti čuvaju, povijest groblja, ali i koje su značajne ličnosti ondje sahranjene, uz njihovu biografiju.  

Bjelić ističe kako je ono jedno od najvećih vojnih groblja u Europi i u posjet mu dolaze predstavnici svih zemalja čiji su vojnici tj. mornari ondje pokopani.

Monte Giro član ASCE

Tvrtka Monte Giro postala je članica udruge ASCE – Association of Significant Cemeteries of Europe, Udruge značajnih groblja u Europi. 

To će svakako potaknuti veću posjećenog Mornaričkog groblja u turističkom smislu, postati mjesto edukacije o povijesti, kao i mjesto divljenja stvaralaštvu i umjetnosti.

FOTO: Paola Albertini

„Mornaričko groblje nam pokazuje kako se naša civilizacija mijenja, kroz koje faze prolazi, kuda ide – stoga je to mjesto svojevrstan muzej na otvorenom“, kaže Bjelić.

Groblje se redovito održava te su ove godine posadili deset mladih čempresa kako bi se očuvali stoljetni drvoredi čempresa koji se nalaze na tom groblju.

FOTO: Paola Albertini

Zahvati na spomeničkoj baštini nisu dopušteni budući da je groblje konzervatorski zaštićeno, odnosno svaki zahvat na pojedinom spomeniku zahtjeva opsežnu suradnju s Konzervatorskim odjelom Ministarstva kulture. A zbog iznimne vrijednosti spomeničke baštine koja se tamo nalazi, Monte Giro je instalirao videonadzor unutar groblja.

Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.