Park skulptura Dubrova nadomak Labina mjesto je koje doista vrijedi posjetiti bilo da ste ljubitelj umjetnosti, prirode ili volite otkrivati neobična i pomalo skrovita mjesta.

FOTO: Paola Albertini

Ono spaja prirodu i likovno stvaralaštvo kao jedinstveno umjetničko djelo te slovi za jedan od najpoznatijih parkova skulptura na otvorenom na području Republike Hrvatske.

Ondje se nalazi čak 69 skulptura rađenih u periodu od 1969. godine kad je utemeljen Mediteransko kiparski simpozij. Mnogi svjetski poznati umjetnici tijekom boravka na tom simpoziju od istarskog su kamena ondje radili skulpture, među njima i Edo Murtić, Ante Rašić, Dušan Đamonja, Ivan Kožarić, Ivan Picelj…

FOTO: Paola Albertini

Bilo je autora i iz Italije, Austrije, Slovenije, SAD-a, Makedonije, Japana, Francuske, Španjolske, Nizozemske, Švicarske, Kanade, Velike Britanije, Južne Koreje, Slovačke i Mađarske. Šesnaest skulptura postavljeno je izvan Parka: u Labinu, Rapcu, Pićnu, Sv. Nedelji, Pazinu, Zagrebu, Vukovaru i Iloku.

Kiparska rezidencija koja traje 45 godina

U cilju revitalizacije barokne palače Franković-Vlačić tj. Stancije Dubrova, skupina umjetnika i povjesničara umjetnosti, uz podršku lokalnih vlasti, pokrenula je kiparsku rezidenciju kojoj su dali naziv Mediteranski kiparski simpozij. Iduće se godine održava 45. po redu. Naime, prema riječima predsjednice Mediteransko kiparskog simpozija, Renate Kiršić od 2024. godine održavat će se bijenalno.

„Na njegovoj 45. ediciji sudjeluju Kuzma Kovačić iz Hrvatske, Jure Markota iz Slovenije te Nenad Šoškić iz Crne Gore, a održat će se u svibnju i lipnju u trajanju od mjesec dana“, najavila je Kiršić.

Kao osnovni materijal odabran je istarski kamen, izrazite čvrstoće i trajnosti. Značajna umjetnička produkcija pokrenula je potrebu za izlaganjem kamenih skulptura izvan dvorišta Stancije. Tada je nastao Park Skulptura Dubrova koji se prostire na 33 hektara površine, djelomično okružen istarskim suhozidom.

FOTO: Paola Albertini

„Uz simpozi organiziraju se stručna vodstva, šetnje parkom s umjetnicima, edukativne šetnje i kreativne radionice za djecu, mlade i one s teškoćama u razvoju“, kaže Kiršić.

Velika je vrijednost i značaj te zanimljivost ovoga parka da on nikad nije isti. U svako godišnje doba to mjesto izgleda drugačije, bilo da ga krasi jesenje lišće ili proljetno cvijeće, sunce ili tmurni oblaci, prilikom svih vremenskih uvjeta ono će izgledati drugačije, svaki put čarobno na neki drugačiji način.

Uz to, svake će godine dobiti i nekoliko novih skulptura koje će mu dati jedan novi, sasvim drugačiji izgled.

Bijela cesta – poseban doživljaj

Poseban doživljaj pruža šetnja po prostorno-umjetničkom radu naziva Bijela cesta sastavljenim od do sada realiziranih 16 dionica jednake dužine.

Jedinstven projekt započet je 1997. godine na ideju Josipa Diminića, jednog od utemeljitelja Mediteransko kiparskog simpozija. Cesta je zamišljena u dužini od 800 metara, a prolazi središtem Parka skulptura. Prve dionice ceste radili su suradnički tandemi (umjetnici i arhitekti), a kasnije umjetnici samostalno. Tehničku podršku pružali su majstori kamenoklesari i kamenoklesarske tvrtke. Svaka dionica zasebno je autorsko djelo pojedinog umjetnika, a na svakoj dionici Bijele ceste uklesani su podaci o autoru i godini nastanka. Bijela cesta pruža jedinstveno iskustvo i mogućnost šetnje po umjetničkom djelu.

Dolac, FOTO: Paola Albertini

Diminić je i sam autor jedne od dionica, a on je zaslužan i za Dolac, amfiteatar čiji je autor. Mjesto je to u kojem se otvaraju i zatvaraju kiparski simpoziji, promoviraju kulturni programi, glazbeni i dramski, a često se tu održavaju i svečanosti vjenčanja.

Razvoj publike

Nakon sistematizacije arhive pokrenut je program razvoja publike koji se kontinuirano provodi od početka 2019. godine. Osmišljen je tako da se kroz edukativnu šetnju Parkom skulptura djeca i mladi upoznaju s autorima koji su stvarali skulpture, istraže skulpture u Parku te se kreativno izraze kroz refleksivnu kreativnu radionicu korištenjem neke od tehnika koje predloži voditelj programa. 

FOTO: Paola Albertini

Kiršić napominje kako se od aktivnosti koje provode Turističke zajednice događaju još razni programi za djecu, uskršnji i cirkuski programi, gledanje zvijezda padalica i slično.

Valja istaknuti i sportsko-rekreativne manifestacije, natjecanja u krosu te biciklističke ture.

Kao novost Kiršić je istaknula da je ovog svibnja u funkciju stavljena tzv. kocka, zgrada na ulazu u Park skulptura koja je sada turistički info punkt parka, Grada Labina i Općine Sveta Nedelja.

U tijeku je sanacija skulptura od čega je većina temeljito očišćena i zaštićena, dok ih je oko 15 ostalo za sanaciju te tri za restauraciju. U tijeku je i sanacija Bijele ceste te  uređenje flore parka.

Tako uređen, Park skulptura Dubrova koji već gotovo pet desetljeća svjedoči o trajnosti istarskog kamena, privlači brojne domaće i strane goste, bicikliste, obitelji i slučajne prolaznike, sigurno će privući još više posjetitelja koji neće ostati ravnodušni njegovom ljepotom.

Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.