Pčelarski edukacijski centar udruge pčelara Pula otvorio je svoja vrata za druge Dane pčela, pružajući posjetiteljima priliku da uče o biologiji pčela, ulozi oprašivača u prirodi te tehnologiji pčelarenja. Centar će biti otvoren svakodnevno od 9 do 15 sati do 31. ožujka.
U prvim proljetnim danima udruga pčelara Pula organizirala je druge Dane pčela u Pčelarskom edukacijskom centru. Centar nudi edukativni doživljaj o pčelama, njihovoj biologiji i ulozi u prirodi, tehnologiji pčelarenja te pčelinjim proizvodima.
Nediljko Landeka, predsjednik Udruge pčelara Pula, naglašava važnost ovog događaja u proljetnim danima: “Sada kada priroda oživljava i cvate, želimo ljude na edukativan način upoznati s važnošću pčela, biologijom pčela te njihovom ključnom ulogom kao oprašivača u prirodi.”
Pčele ugrožene, važno ih je čuvati
Landeka ističe kako su pčele danas ugrožene iz raznih razloga, uključujući korištenje pesticida, klimatske promjene te bolesti. Cilj manifestacije je educirati ljude o važnosti očuvanja pčela i potaknuti ih na odgovorno ponašanje prema prirodi.
“Važno je da ljude educiramo da čuvaju pčele, paze kako koriste pesticide te podrže očuvanje travnjaka koji igraju ključnu ulogu u proljetnom razvoju pčela”, ističe Landeka.
Osim stalnog postava Centra, posjetitelji će moći sudjelovati u predavanjima te razgledati izložbu fotografija Udruge pčelara Bujštine. Posjetitelji će imati priliku kušati različite vrste meda u kutku za degustaciju. Planirana su i edukativna predavanja za osnovnoškolce o važnosti meda u svakodnevnoj prehrani.
“Imamo dosta najavljenih organiziranih posjeta vrtićkih i školskih skupina. Također, bit će organizirana predavanja na temu mikrobioma i važnosti prehrane kod pčela”, dodaje Landeka.
Pčelarski edukacijski centar kao izvor znanja
Prostor Centra koncipiran je tako da posjetitelji mogu naučiti osnove biologije pčela, tehnologiju pčelarenja, važnost pčela kao oprašivača i druge aspekte pčelarstva. Edukacija obuhvaća i divlje pčele, koje igraju ključnu ulogu u oprašivanju.