U organizaciji Agencije za ruralni razvoj Istre, Istarske županije, udruge uzgajivača istarske koze i grada Poreča, u Istarskoj sabornici u Poreču održan je simpozij “Istarska koza: Jučer, danas, sutra”. Agencije za ruralni razvoj Istre uz pomoć Udruge uzgajivača istarske koze te uz podršku Istarske županije zajednički radi na očuvanju ove vrlo važne pasmine.
U Istri imamo 142 istarske koze
Edmondo Šuran iz Agencije za ruralni razvoj Istre istaknuo je kako u Istri trenutno imamo 142 grla istarske koze. Potrebno je još mnogo posla, prije svega oko konsolidacije pasmine, a nakon toga oko kreiranja nekakvih gospodarskih, odnosno ekonomskih programa koji će našim uzgajivačima omogućiti financijsku neovisnost, naglasio je Šuran. Na simpoziju je predstavljen Fond “Naša istarska koza – la nostra capra Istriana” čiji je cilj podrška očuvanju istarske koze. Fond je osnovan kako bi se omogućilo usvajanje istarskih koza.
Gordan Šubara iz Agencije za ruralni razvoj Istre i predsjednik Udruge uzgajivača istarske koze naglašava kako je dosad postignut veliki uspjeh u očuvanju istarske koze. Udruga danas, uključujući AZRRI, broji osam članova. Postoji i interes novih uzgajivača, ali ograničeni smo s podmlatkom. Zato nam je vrlo važno da da svako grlo ostane u uzgoju, ističe Šubara.
U provedbi uzgojnog programa Istrarske koze uz Agenciju za ruralni razvoj Istre te Udrugu uzgajivača uključeni su i Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu.
Najvažnija karika u očuvanju istarske koze svakako su uzgajivači, zaljubljenici u ovu svojeglavu, ali umiljatu životinju. Oni su temelj na kojem se gradi budućnost kozarstva i uzgoja istarske koze.
Uzgajivači poput Snježane Buić i Damjana Jelenkovića dijele istu strast i predanost očuvanju istarske koze, koja predstavlja važan dio njihovog identiteta i tradicije. Njihova predanost i ljubav prema ovim životinjama ključni su za budućnost očuvanja pasmine.
Ovaj simpozij predstavlja važan korak prema očuvanju i razvoju uzgoja istarske koze te potiče suradnju između različitih dionika kako bi se osigurala njena dugoročna održivost.