Djelatnici Pula Herculanee su u srijedu, 2. kolovoza 2023. godine postavili 40 vreća za zalijevanje na desetak lokacija po Puli, koje su inovativan način brige o novo posađenim stablima.
Sa zadovoljstvom najavljujem pokretanje pilot projekta postavljanja vreća za zalijevanje stabala jer vjerujemo da će ovaj inovativni pristup omogućiti efikasnije upravljanje vodom, povećati preživljavanje drveća i doprinijeti održivom razvoju gradskih zelenih površina, čime ćemo unaprijediti kvalitetu života građana i pridonijeti zaštiti okoliša, poručila je p.o. pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Anja Ademi.
Na ovaj način dovoljno je jednom do dvaput tjedno dopremiti vodu u vreće za zalijevanje, a biljke potom istu koriste kroz više dana što smanjuje isparavanje vode i nekontrolirano curenje u donje sfere tla, a utrošenu vodu optimalno koristi biljka. Kod klasičnog zalijevanja potrebno je voditi računa o zalijevaju biljaka van najtoplijeg dijela dana dok je na ovaj način zalijevanje kontinuirano i „u malim gutljajima“.
Vreće za zalijevanje drveća, koje je nabavio Grad Pula idealne su za zalijevanje mladih i novo posađenih stabala ili za očuvanje od suše postojećih stabala manjeg promjera. Zahvaljujući sporoj odvodnji vode u tlo kroz male otvore, može se osigurati navodnjavanje kapaciteta 75 litara u trajanju do tri dana, ovisno o uvjetima tla i suhoći.
Na vrećama za navodnjavanje otisnut je logo najnovije kampanje Grada Pule i Pula Herculanee Navike okreni, promjenu pokreni. Za pomoć u punjenju vreća s vodom donirati će se 100 malih poljevača dječjim vrtićima na čijem području se stabla s vrećama nalaze.
Ovakav način zalijevanja, kao prilagodba klimatskim promjenama, zadnjih se godina počeo primjenjivati u većim europskim gradovima u kojima se bilježi porast temperature. Prošle i ove godine trend se proširio i na Hrvatsku, a time i na Pulu. Vreće je nabavio Grad Pula i ako ovaj pilot projekt polučiti očekivane rezultate, ova će se metoda redovito primjenjivati gdje god bude potrebno.