U sklopu projekta Innovaoliva, predstavnici istarskih LAGova te poljoprivrednici iz Istre nedavno su posjetili talijansku regiju Umbriju kako bi istražili inovativne primjere dobre prakse u maslinarstvu i vinogradarstvu. Cilj ovog četverodnevnog studijskog putovanja bio je upoznati istarske proizvođače s konkretnim mogućnostima primjene kružne ekonomije u poljoprivredi, s posebnim naglaskom na održivom gospodarenju poljoprivrednom biomasom i energetskoj učinkovitosti.
Projekt Innovaoliva provodi LAG Sjeverna Istra zajedno s partnerima, a putovanje je omogućilo poljoprivrednicima iz Istre da steknu uvid u primjenu inovacija te priliku za razmjenu iskustava i znanja.
“Cilj ovog putovanja bio je upoznati naše proizvođače, vinare, maslinare i poljoprivrednike u ostalim sektorima s konkretnim mogućnostima primjene kružne ekonomije u njihovoj proizvodnji.”, istaknula je Iva Juranović iz LAG-a Sjeverna Istra.
Primjeri inovacija u Umbriji
Na putovanju su posjetili Fakultet Agronomije Sveučilišta u Perugiji, jedan od vodećih istraživačkih institucija na području maslinarstva u Italiji. Tamo su istarski poljoprivrednici saznali o softveru za izračunavanje omjera u stvaranju organskog komposta od komine, čime se poboljšava agronomska uporaba ovog nusproizvoda maslinarstva.
“Komina se u prošlosti koristila za dobivanje ulja komine. Postala je problem, jer se neko vrijeme smatrala nusproizvodom kojeg treba zbrinuti. Mi smo se bavili agronomskim korištenjem, kako bismo ju poboljšali i pretvorili je iz problema u resurs.”, pojašnjava Primo Proietti s Fakulteta agronomije Sveučilišta u Perugiji.
Osim toga, posjetili su uljaru Apolloni, gdje su se upoznali s inovativnim pristupom korištenja komine maslina. Komina, koja se ranije smatrala nusproizvodom, transformirana je u resurs primjenom kompostiranja, što je rezultiralo poboljšanjem kemijskih, fizičkih i bioloških karakteristika tla, te povećanjem proizvodnje maslina.
“Započeli smo korištenjem komine 2005-2006. godine. Pratili smo zakonodavstvo za agronomski oporavak. Ono je dopuštalo raspršivanje biljne vode i komine po tlu. Rezultati iz provedenih analiza pokazali su povećanje organske tvari u tlu, za gotovo jedan posto.”, pojašnjava Renzo Appoloni.
U Azienda Agricola Iraci Borgia, istarski poljoprivrednici su se upoznali s proizvodnjom električne energije od poljoprivredne biomase, uključujući svinjsku gnojovku i komine maslina. Također su posjetili Azienda Bugs Life, gdje se uzgajaju crne vojničke muhe za proizvodnju proteina za životinjsku prehranu, koristeći nusproizvode poljoprivrede.
U znanstveno-tehnološkom parku Parco Agroalimentare dell Umbria, predstavljeni su inovativni projekti u sektoru maslinarstva i povrćarstva, dok su u vinariji Cesarini Sartori otkrili primjenu komine u proizvodnji dodataka prehrani i kozmetičkih preparata.
Studijsko putovanje zaključeno je posjetom uljari Centumbrie, gdje su istarski poljoprivrednici imali priliku degustirati maslinova ulja i saznati više o načinima primjene ostataka iz proizvodnje.
Studijsko putovanje u Umbriji pokazalo se izuzetno korisnim za istarske poljoprivrednike, pružajući im uvid u konkretne primjere inovacija i održivih praksi.