Na pulskoj tržnici okupili su se učenici Gimnazije Pula, kuhar Rade Morarević iz pulskog kluba 50+ te uz podršku voditeljica iz Zelene Istre i Pula Herculanee učili su kuhati jela kojima se smanjuje nastanak otpada od hrane, a sve što su skuhali donirali su prenoćištu za beskućnike Rachem.
Pripremljen je veliki lonac tradicionalne maneštre u koji ide svo povrća koje je ostalo u frižideru, pritom pokazujući kako se od preostalog povrća može stvoriti ukusno i hranjivo jelo. Također, pripremljeno je tradicionalno jelo od starog kruha, strata, obogaćena kobasicama, vrhnjem, jajima i sirom. Osim sprječavanja u rasipanju hranom te praktičnom i štedljivom kuhanju, međugeneracijsko je druženje omogućilo jedan topli obrok za beskućnike.
U blagdansko vrijeme, potrošačka groznica često rezultira povećanjem količine otpada, a posebno otpada od hrane nakon obilnih blagdanskih gozbi. Svaki stanovnik Hrvatske godišnje baci oko 68 kilograma zdravstveno ispravne hrane, što ukazuje na važnost sprečavanja rasipanja hrane. Alarmantni su i globalni podaci koji pokazuju da čak 30% hrane proizvedene za ljudsku prehranu postane otpad.
Ova radionica ima cilj podići svijest učenika o problemu otpada hrane te ih naučiti praktičnim vještinama kako ga smanjiti. Radionica se održala u prostoru edukacijske kuhinje Gradske tržnice Pula, a sudjelovali su učenici 2e razreda Gimnazije Pula uz pratnju profesorice Karin Bolković.
Organizatori pozivaju građane koji također žele donirati topli obrok ili blagdanske kolače da se jave prenoćištu za beskućnike „Rachem” i oni će rado prihvatiti donaciju. Kontakte Udruge Institut, koja vodi prenoćište, građani mogu pronaći na internetu.
Organizatori, Zelena Istra i Pula Herculanea, u suradnji s Gradom Pula, provode seriju edukativnih događanja kako bi građane informirali o važnosti smanjenja nastanka otpada, ponovne uporabe te pravilnog odvajanja otpada.