Zimska maneštra u istarskim se domovima često pripremala. Osnovne su namirnice bile u konobi, neke za gredami, a za neke se trebalo pomučiti. Danas ih je teže nabaviti, a dobru maneštru obogaćenu svinjskim kostima rado bi jeli svi.
Maneštra od trukinje nestaje s istrijanskih jelovnika. Nema vremena za dan prije namočiti ustupanu trukinju, drugo jutro staviti kuhati sve ča rabi, kako bi se nakon pune četiri ure kuhanja i krčkanja blagovalo jelo iz prošlog stoljeća.
Davorka Šajina iz Agroturizma Ograde pripremila je sve potrebne namirnice za kuhanje maneštre. Stupana bila trukinja, domaći šari fažol, kumpiri i kost od pršuta ili noga od prasca i obavezno panceta ili špek i malo česna i šelena za pešt.
Maneštra od ustupane trukinje se kuhala dva dana; prvi dan priprema a sutra rano staviti lonac na oganj i kuhati pune četiri ure.
Namirnice se uglavnom mogu kupiti u mjesnoj prodavaonici. Problem je ustupana trukinja. Malini ne stupaju, a kamena stupa nečiji je suvenir, spomen i znamen na vrijeme prošlostoljetno. Na žminjskom sajmu nekoliko prodavača nudilo je ustupanu trukinju. Ondje se moglo kupiti i kosti od prasca. Roba bez koje nema dobre maneštre.
Nudi se i žuta i bijela ustupana trukinja. Danilo Erman iz Žminja govori nam kako su kupci većinom stariji koji imaju neko iskustvo. Iako, sve je više i mlađih kupaca.
Kako se trukinja stupa pokazuje nam Anton Doblanović. Staru stupu inače koristi za čistit slanac i fažol, ali danas nam pokazuje kako se stupa trukinja. Ističe kako je skoro svaka obitelj u selu imala stupu jer nije bilo mogućnosti odlaziti u mlin. Pokazuje nam stupač i pojašnjava kako mora biti od nekog tvrdog drva kao što je dren ili jasen koji treba usići u štajunu.