Eno gastro manifestacije na istarskom su poluotoku česta pojava, ima ih raznih i sve su odlično prihvaćene te redovito privlače brojnu publiku iz cijele regije. Danas ću vam predstaviti jednu eno-gastro priču koja je nastala još ožujku 2020. godine, pred dolazak Corona virusa i potpunog lockdowna.

Kao predstavnik Plave Lagune član sam projektnog tima za razvoj eno gastronomije i tako smo se našli u Poreču u uredu direktora Turističke zajednice Grada Poreča, Nenada Velenika, da kao članovi projektnog tima osmislimo nove eno gastro aktivnosti. Bio je to klasičan brainstorming gdje je svatko dao poneku ideju kako unaprijediti ponudu, posebice u pred i post sezoni. Jedna od tema bila je i kako dodatno unaprijediti priču s tunom, ali i općenito plavom ribom. Pošto sam nekoliko dana ranije uživao u sočnom odresku od tune koji je bio sljubljen s izvrsnim cabernet sauvignonom, sinula mi je ideja kako bi možda bilo dobro da razmišljamo u tom smjeru. Ostalim članovima se ideja svidjela i tako je sve krenulo.

FOTO: Manuel Paljuh

Cabernet sauvignon

Plemenita sorta grožđa cabernet sauvignon nastala je prije gotovo 500 godina u francuskoj vinorodnoj pokrajini Boredeaux slučajnim križanjem cabernet franca i sauvignona bijeloga. Zanimljivo je kako je danas, s oko 350.000 hektara najzasađenija sorta grožđa na svijetu. U Istri se počela uzgajati krajem 19. stoljeća. Naime, upravo su se tih godina pojavile filoksera, pepelnica i peronospora vinove loze, a većina vinograda uzgajanih na vlastitom korijenu potpuno je propala.

Potaknuta tom pošasti i željom za što bržom obnovom vinograda, Austro-Ugarska monarhija počela je diljem carstva osnivati Pokrajinske vinogradarsko-voćarske stanice s ciljem razvijanja i modernizacije poljoprivredne proizvodnje u Istri. Porečka se otvara davne 1875. godine, a u razdoblju od 1875. do 1877. godine osnivaju se pokusni vinogradi u Poreču i Pazinu. Posađene su lokalne, ali i razne introducirane sorte vinove loze, između ostalih i bordoške sorte kao cabernet sauvignon i merlot. Sve ostalo je povijest.

U Istri je danas cabernet sauvignon četvrta sorta po broju zasađenih loza, nakon malvazije istarske, terana i merlota. Najbolje uspijeva upravo na Poreštini i Višnjanštini jer mu očito odlično paše duboka istarska crvena zemlja bogata boksitnim naslagama.

Plava riba i crno vino

Na cijelom je Jadranu tradicija izlova i konzumacije plave ribe jako duga, a isto toliko je i njezino sljubljivanje s crnim vinima. Za to postoje brojni zapisi, a ta je ljubav opjevana i u brojnim pjesmama. Najstariji zapisi koji govore o početcima tunolova na istočnoj obali Jadrana potječu iz 1381. godine, a ona se odnosi na cijelu zapadnu obalu Istre.  

Dakle, plava riba i crno vino! Zanima nas je li to samo mit iz pjesama ili je to nešto što se kvalitetno sljubljuje? Kako bi saznali, morali smo probati, vodeći se naravno teorijom da idealno sljubljivanje ne postoji, ali ako ne probamo nećemo nikad saznati. Nažalost, zbog Corona virusa sve je gotovo otišlo u zaborav, ali direktor Turističke zajednice Grada Poreča, Nenad Velenik je bio dovoljno uporan da me ovog proljeća podsjeti na zaboravljenu ideju. Nekoliko smo se puta sastali i rođena je manifestacija: Cabernet Sauvignon & Plava riba se vole. Za realizaciju manifestacije odabran je studeni jer je sam po sebi relativno miran te je  dogovoreno da je najbolji dan za nešto takvo, petak. Odabrana su tri termina i tri vrhunska restorna: Spinaker u kojem je menu složio chef Goran Hrastovčak i njegov tim, Peterokutna kula u kojem je gostovao Hrvoje Zirojević kojeg je ugostila ga chefica Iris Begić te restoran Divino u kojem je gostovao David Skoko, a pomagao mu je chef  Marko Tomić i njegov tim.

FOTO: Manuel Paljuh

Meni je pripala dužnost da na njihove menije sljubim vina koja su dobivena u potpunosti od cabernet sauvignona ili je on dominantan u mješavini s drugim sortama. Ovaj se zadatak pokazao veoma izazovan, jer pjenušac i slatko vino proizvodi samo nekoliko vinara. S roseom je malo bolja situacija, dok vina srednjeg i punog tijela ipak ima više.

Na kraju je to neobično povijesno sljubljivanje plave ribe i crnog vina na bazi cabernet sauvignona ispalo odlično, a o tome govori podatak da su sve tri večere bilo rasprodane unaprijed.

FOTO: Manuel Paljuh

Manifestacija je održana pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Grada Poreča, vinari su sponzorirali dio vina, a ugostitelji su dali prigodne cijene menija. Više od 150 gostiju je uživalo u jednoj potpuno novoj priči. Povijesnu priču o cabernet sauvignonu ispričao nam je dr. sc. biotech. Marijan Bubola s Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču.

Čini mi se da bi ovo mogao biti početak jedne lijepe priče koja se još dodatno može nadograditi. U nastavku možete vidjeti menije sljubljene s vinima koji su bili posluženi u pojedinim restoranima.