Istarska supa, jedinstveni tradicionalni napitak istarskog poluotoka, odnosno umijeće njezine pripreme, službeno je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Time je potvrđena vrijednost običaja koji je duboko povezan s identitetom, načinom života i tradicijom Istre.

Upis u Registar kulturnih dobara važan je korak u očuvanju ovog običaja, ali i potvrda njegove vrijednosti u istarskoj tradiciji. Iako je riječ o jednostavnom napitku sastavljenom od crnog vina, maslinova ulja, prepečenog kruha i šećera ili meda, istarska supa mnogo je više od pića. Ona je simbol druženja, običaja i zajedništva.

Predsjednik udruge Agrorovinj Kristijan Damijanić ističe kako je riječ o velikom priznanju.

„Umijeće pripreme istarske supe koje je ovim danom stupilo na snagu vrlo je značajno, ne samo za našu malu zajednicu nego i za cijelu Istru“, kazao je Damijanić koji je istarskoj supi  posvetio i svoj doktorat.

Naglasio je kako istarska supa nije samo gastronomski proizvod, već dio šire kulturne i društvene tradicije.

FOTO: Kristina Macuka

„Supa je dio istarske tradicije i običaja, to je enogastronomija i zato to umijeće zaslužuje biti upisano u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. To umijeće živi i prenosi se generacijama“, dodao je Damijanić, istaknuvši kako su u proces upisa bili uključeni brojni partneri, među njima Istarska županija i Grad Rovinj.

Deset godina rada na zaštiti običaja

Proces zaštite trajao je gotovo deset godina, a cilj je bio dokazati da je istarska supa duboko ukorijenjena u svakodnevici i običajima istarskog čovjeka.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Istarske županije Ezio Pinzan pojasnio je kako je postupak bio dug i zahtjevan, ali je na kraju potvrđeno da je riječ o autentičnoj istarskoj tradiciji.

Kristijan Damijanić, Emil Nimčević i Ezio Pinzan, FOTO: Kristina Macuka

„Željeli smo dokazati da je istarska supa nešto što je istarski čovjek oduvijek pripremao na našem području. Proces je bio vrlo složen i trajao je gotovo deset godina“, rekao je Pinzan.

Dodao je kako je time istarska supa, ali i način njezine pripreme, u velikoj mjeri „otrgnut od zaborava“.

Prema njegovim riječima, sljedeći korak bit će edukacija kuhara i ugostitelja kako bi se supa pripremala u skladu s definiranom specifikacijom.

Istaknuo je pritom kako ovaj tradicionalni napitak objedinjuje neke od najvrjednijih istarskih proizvoda: crno vino, maslinovo ulje i domaći kruh.

Tradicija koju treba prenijeti mladima

Gradonačelnik Rovinja Emil Nimčević naglasio je kako je važno ovu tradiciju prenijeti na mlađe generacije, posebno na učenike koji se školuju za ugostiteljska zanimanja.

„Želja mi je uvijek bila, još dok sam radio kao ravnatelj škole, da kroz obrazovni sustav pokušamo ovu tradiciju prenijeti na najmlađe“, rekao je Nimčević i dodao kako su upravo zato na predstavljanju i učenici strukovne škole Eugena Kumičića s umirovljenim profesorom kuharstva Frankom Milotićem i profesorom Tihomirom Horvatom.

Učenici SŠ Eugena Kumičića s profesorima, FOTO: Kristina Macuka

Dodao je kako je važno da budući kuhari i ugostitelji upoznaju tradicionalne proizvode kraja iz kojeg dolaze.

Tom se prilikom prisjetio i pokojnog Pina Kuhara, koji je od početka bio uključen u Festival istarske supe i radio s mladima.

Festival istarske supe 2020

„Od početka je bio dio Festivala istarske supe, kao ocjenjivač i kao osoba koja je mlade pokušala naučiti kako se istarska supa radi“, rekao je Nimčević.

Festival supe iz Rovinjska Sela proširio priču diljem Istre

Veliku ulogu u popularizaciji istarske supe imao je Festival istarske supe koji je prije dvanaest godina pokrenut u Rovinjsko Selu u sklopu manifestacije Antonja.

FOTO: Kristina Macuka

Predsjednik Mjesnog odbora Rovinjsko Selo Emil Radovan ističe kako je festival od početka zamišljen kao događaj koji okuplja sudionike iz cijele Istre.

„Festival supe nam znači jako puno. Uz Antonju, smotru vina Rovinjštine, supa je postala važan dio cijele priče“, kazao je Radovan.

Dodao je kako ideja nije bila vezati supu samo uz Rovinjštinu.

„Nismo se željeli orijentirati samo na Rovinjštinu, nego uključiti cijelu Istarsku županiju. Intencija nam je da dolaze ekipe iz drugih krajeva Istre i da se uključi što više ljudi“, rekao je.

Istaknuo je kako je cilj bio iznijeti supu iz obiteljskih konoba i pokazati je široj publici.

Tradicija koja se širi Istrom

Danas se istarska supa promovira na brojnim manifestacijama diljem Istre, od Vrsara i Tara do Barbana i Žminja.

Damijanić kaže kako Udruga Agrorovinj ima još mnogo planova kako bi se ova tradicija dodatno popularizirala.

„Pred nama su brojne aktivnosti koje želimo provesti kako bi se istarska supa još dodatno popularizirala i promicala, i što je najvažnije, kako bi ljudi nastavili uživati u njoj“, zaključio je.

Upis u Registar kulturnih dobara tako predstavlja važan korak u očuvanju istarske gastronomske baštine, ali i poticaj da se znanje o pripremi istarske supe nastavi prenositi na nove generacije.