Vodnjan je primjer dobre prakse kada je u pitanju promicanje lokalnih vrijednosti i to zahvaljujući radu udruga Istarsko – Ekomuzej iz Vodnjana i Informo, koje intenzivno rade na očuvanju i promicanju lokalnih vrijednosti kroz edukaciju djece i odraslih kroz različite aktivnosti i radionice. Ove su udruge, uz podršku suradnika, donatora i partnera, održale okrugli stol na kojem su predstavile dosadašnje projekte te najavile nove inicijative za jačanje zajednice i očuvanje kulturne baštine.

Sabina Valić, predsjednica udruge Informo, istaknula je važnost zajedničkog djelovanja u očuvanju tradicije i kulturnih korijena. “Vjerujemo da povratkom našim korijenima možemo oplemeniti zajednicu i živjeti zdravije i povezanije,” kazala je Valić. Udruge svoje aktivnosti provode kroz cijelu godinu, uključujući radionice za djecu vrtićke i osnovnoškolske dobi, osobe s posebnim potrebama te poljoprivrednike i djelatnike u turizmu.

Gradonačelnik Vodnjana, Edi Pastrovicchio, pohvalio je rad udruga, istaknuvši njihovu ulogu u očuvanju kulturnih i prirodnih vrijednosti: “Očuvanje tradicije i njezina integracija u suvremeni život izuzetno su važni. Didaktička farma i vrt jedinstvene su prednosti koje Vodnjan ima, a njihov rad ima dugoročnu vrijednost za cijelu zajednicu.”

Didaktička farma i vrt kao temelj edukacije

Jedan od ključnih projekata Udruge Istarsko je didaktička farma i vrt smješteni u dvorištu Osnovne škole Vodnjan s kojima surađuju dugi niz godina. Početkom pedagoške godine, ostvarena je i suradnja s dječjim vrtićem Petar Pan.

Ingrid Mirković, ravnateljica DV Petar Pan, naglasila je važnost praktičnog učenja: “Djeca će imati svoj komad zemlje koji će obrađivati; saditi biljke, brati plodove i konzumirati ih. Taj proces, od sjemena do stola, ima dugoročne učinke jer gradi temelje za zdrav odnos prema prirodi i zajednici.”

Barbara Buršić-Križanac, ravnateljica OŠ Vodnjan, istaknula je kako suradnja s udrugom obogaćuje nastavni proces: “Učenici shvaćaju važnost brige o životinjama i biljkama, a radionicama u novom EcoLabu dodatno ćemo proširiti znanja o uzgoju i pripremi hrane.”

Otvorenje EcoLaba: Novo mjesto za učenje i zajedništvo

Nakon okruglog stola svečano je otvoren EcoLab, prostor namijenjen edukativnim radionicama, događajima i preradi poljoprivrednih proizvoda. Smješten uz školu, EcoLab je prilagođen djeci, osobama s invaliditetom i svim članovima zajednice.

“Ecolab je nastavak našeg rada s djecom na farmi i u vrtu. Ovdje će učiti kako prerađivati proizvode, pripremati ih i kušati. Naša lokacija u blizini škole omogućuje blisku suradnju s djecom, ali radimo i na uključivanju svih generacija,” izjavila je Ilenia Lalić iz Udruge Istarsko.

Uz projekte usmjerene na edukaciju i očuvanje baštine, udruge Istarsko i Informo postavljaju temelje za budućnost koja poštuje prirodu, kulturu i zajedništvo. Vodnjan tako postaje uzor u očuvanju lokalnih vrijednosti i održivom razvoju.