Tijekom festivala svjetlosti, Visualie, 2. i 3. svibnja 2014. godine prvi su put zasjale osvjetljene pulske dizalice koje su deset godina kasnije prepoznatljiv simbol Pule.

FOTO: Miro Jurić

Projekt „Svjetleći divovi“ Uljaniku je poklonio poznati pulski dizajner rasvjete, Dean Skira, čiji se radovi nalaze diljem svijeta – Buckinghamska palača, najveća londonska katedrala, sinagoga u Jeruzalemu, mirovni centar u Tel Avivu… No Uljanikove dizalice bile su poseban izazov. O njima je Skira promišljao punih 15 godina.

Ostvarenje sna

„Put do ostvarenja tog cilja bio je vrlo izazovan, ali ujedno i inspirativan. Ideja je dugo sazrijevala u meni jer sam vjerovao da ne samo povijesna već i industrijska baština Pule ima ogroman potencijal za transformaciju kroz svjetlost. Pronaći pravi način kako valorizirati i osvijetliti dizalice, bez narušavanja njihove autentičnosti i povijesne vrijednosti, zahtijevalo je puno promišljanja, tehničkih rješenja i suradnje s raznim stručnjacima. Izazovi su bili i tehničke prirode jer se radilo o velikim objektima koji su zahtijevali preciznu rasvjetnu tehnologiju, kao i financijski, budući da smo morali pronaći podršku za realizaciju projekta“, rekao nam je Skira koji je unatoč svemu, vođen strašću i ljubavlju prema svojem gradu, bio uvjeren da će taj projekt donijeti novu vrijednost Puli i njezinim stanovnicima.

FOTO: Goran Šebelić

Na sreću bilo je još onih kojima je „stalo“, pa je ta ideja ugledala „tamu noći“ i konačno zasjala na oduševljenje Puljana i gledatelja diljem svijeta, konstatirao je.

Noćni teatar

Uljanikove dizalice visoke su sto metara i osvjetljava ih 150 reflektora u čak 16 tisuća boja. Na pet od osam dizalica postavljeni su reflektori. Riječ je o led rgb reflektorima težine od oko 40 kg. To je iznimno zahtjevan tehnološki projekt i kao takav jedinstven u svijetu. Dizalice međusobno „komuniciraju“ bežičnom mrežom, a programiranje scenografije može se izvršiti i izdaleka. Boje se tako prigodno mijenjaju; povodom Dana Pobjede i domovinske zahvalnosti svijetle u bojama hrvatske zastave, u povodu Svjetskog dana prevencije utapanja svijetlile su u plavoj boji i slično.

„Ti reflektori su faktički napravljeni od 64 mala reflektora tj. piksela koji se neovisno mogu programirati , dakle kombinacijom miješanja tri boje možemo dobiti tih 16 tisuća raznih boja“, pojasnio je Skira.

FOTO: Goran Šebelić

Po prvi put se neki industrijski kompleks koji je još u funkciji osvijetlio i tako se stvorila turistička atrakcija, svojevrstan noćni teatar. Iako je brodogradilište Uljanik u među vremenu propalo, osvjetljene dizalice (p)ostale su simbol grada.

„Danas, s odmakom i s obzirom na trenutnu situaciju Uljanika, projekt “Svjetleći divovi” dobiva još veću simboličku vrijednost. Brodogradilište Uljanik bilo je srce Pule, njezin ponos i identitet kroz generacije. Dizalice su bile svjedoci tog stvaralačkog i industrijskog duha, i u trenutku kada je budućnost brodogradilišta postala neizvjesna, osvjetljenje tih divova postalo je svojevrsni spomenik vremenu i ljudima koji su oblikovali povijest grada. Vjerujem da upravo kroz ovakve projekte možemo sačuvati uspomenu na industrijsko nasljeđe i dati mu novu svrhu. Svjetlosna instalacija nije samo dekoracija, već podsjetnik na veličinu i značaj brodogradilišta Uljanik te prilika za novo promišljanje njegove budućnosti“, mišljenja je Skira.

Brojne nagrade

Pulske dizalice su zahvaljujući ovom projektu postale simbol grada i nanizale niz priznanja i nagrada. Skira je priznao da to nije očekivao: „Iskreno, nisam očekivao toliku količinu pozitivnih reakcija i priznanja, ali sam se svakako nadao da će projekt odjeknuti u javnosti. Moj primarni cilj bio je stvoriti nešto što će razveseliti ljude, promijeniti vizuru grada i stvoriti dodanu vrijednost za Pulu kao destinaciju. Kada su građani, struka i turisti prihvatili “Svjetleće divove” kao simbol grada, to mi je bio najveći uspjeh. Posebno me veseli činjenica da su ljudi u tome prepoznali ne samo estetiku nego i duboku poruku koja valorizira industrijsku povijest i identitet grada“, rekao nam je Skira.

„Projekt je osvojio mnoga međunarodna priznanja i nagrade, od Hrvatske do New Yorka, što je potvrda njegove univerzalne vrijednosti i globalnog odjeka. Nagrade su potvrda kvalitete i inovativnosti, ali najvažnija je emocija koju projekt budi kod onih koji ga doživljavaju“, zaključio je priznavši kako je ovo za njega jedan od najvažnijih i najdražih projekata u karijeri.