U prostorima Aquariuma Pula 21. studenog 2024. godine predstavljana je knjiga Erwina Antona Grestenbergera. „Tvrđava Pula (Obrambeni objekti carske (i) kraljevske glavne ratne luke od 1823. do 1918.)“.

Erwin Anton Grestenberger (Beč, 1948. – 2011.), autor knjige, proučavao je austrijske/austrougarske vojne utvrde i topništvo, kao i druge značajne europske vojne utvrde. Objavio je četiri knjige ove tematike, a izvorno izdanje knjige “Festung Pola”, objavljeno u Beču i Grazu 2003. godine, prva je monografija o obrambenome sustavu glavne ratne luke Pula u razdoblju od 1823. do 1918. godine. Ova opsežna publikacija u prvom hrvatskom prijevodu omogućit će široj javnosti podrobnije upoznavanje s bogatom fortifikacijsko-graditeljskom baštinom u Puli i južnoj Istri koja je najvećim dijelom sačuvana i danas, a time ujedno i promicati svijest o potrebi očuvanja te baštine. Izdavač hrvatskoga prijevoda knjige je pulsko Društvo „Viribus unitis“. Knjiga je objavljena uz potporu Grada Pule i Aquariuma Pula.

Kako je prilikom promocije knjige rekla Milena Mičić iz Aquariuma Pula, s Erwinom Antonom Grestenbergerom ih veže dugogodišnje prijateljstvo koje potječe od dana kad su 2002. godine, naivno i bez znanja o fortifikacijama, krenuli u otvaranje Aquariuma u fort Verudeli.

„Sudjelovao je i vodio restauracijske radove u utvrdi Verudela te držao između ostalog držao predavanje o objektima bivše ratne luke Pula. Donio nam je maketu utvrde fort Verudela i mnogo starih fotografija koje se još uvijek nalaze na prvom katu Aquariuma“, ispričala je pred mnoštvom okupljenih.

O knjizi su govorili prevoditelj Zvonimir Freivogel koji se javio putem video poziva i glavni urednik Bruno Dobrić koji je prisustvovao promociji.

Freivogel je ispričao kako su mu kad je prvi put 1992. godine došao u Pulu, ljudi rekli da se ovdje nema što vidjeti, no vrlo brzo se uvidjela važnost fortifikacija koja se sad vrlo dobro vrednuje.

Dinamičan lučki grad

Ispričao je kako se Pula od skromnog ribarskog gradića s početka 19. stoljeća, u razdoblju od stotinu godina razvila u dinamičan lučki grad, nakon što je sredinom 19. stoljeća izabrana za glavnu ratnu luku Habsburške Monarhije.

Kako je istaknuo, to je bio početak utvrda i potom je izgrađena cijela pulska fortifikacija.

“Kada sam tijekom jednog dopusta u Istri posjetio Pulu, dobio sam prvu predodžbu o utvrđenjima bivše glavne ratne luke Pula i uspio sam razgledati nekoliko fortifikacija obalnoga i kopnenoga obrambenog pojasa. Bio sam fasciniran ogromnim objektima, od kojih se veći dio veoma razlikuje od meni poznatih kopnenih utvrda.“, navodi E. A. Grestenberger u predgovoru knjige „Tvrđava Pula“.

Kako je rekao Freivogel, knjiga obuhvaća 250 stranica, sastoji se od dva djela, glavnog i priloga te tri kraća teksta. Prvi se odnosi na povijest tadašnje obale i obale utvrda, a drugi na ratnu luku Pula.

„Postojale su utvrde kopnenog pojasa, utvrde pomorskog područja i postojalo je pulsko podzemlje koje se koristilo kao skloništa od zračnog napada“, naveo je istaknuvši kako u knjizi stoje mnogi stručni termini te opis toponima.

Knjiga plod dugogodišnjeg proučavanja

Na temelju arhivskih izvora koji se čuvaju u Državnome arhivu u Beču autor u knjizi prikazuje austrijsku/austrougarsku fortifikacijsku graditeljsku baštinu iz toga razdoblja, koja je najvećim dijelom sačuvana i danas. Knjiga je opremljena brojnim ilustracijama. Iz recenzije dr. sc. Attilija Krizmanića (Pula, 25. srpnja 2003.) Knjiga dr. Grestenbergera prvo je ozbiljno i cjelovito znanstveno djelo o obrambenome sustavu Pule u 19. st. do 1918., koje je došlo iz Beča. Grestenberger se ne ograničava samo na popisivanje i opisivanje pojedinih građevina, on predstavlja i ostale komponente obrambenoga sustava, kao što su: nastanak obrambenoga sustava i njegova transformacija do 1918. god., razvoj topništva koje se nalazilo u/na utvrdama i topničkim bitnicama, prostorni raspored građevina s kronološkim podacima o nastanku i raznim promjenama i drugo.

Dio posvećen obrani glavne ratne luke vrlo je minuciozno i sustavno obrađena analiza nastanka, razvitka i promjene obrambenoga sustava Pule u stogodišnjem austrijskom razdoblju, koja završava analizom današnjega stanja i valorizacijom raznih utvrđenja, ali i drugih vojnih građevina. Iz toga ću izdvojiti još zanimljiva poglavlja o tvrđavskoj željeznici, o skloništima, o špijunskoj djelatnosti, o fazama opremanja i opskrbi obrambenih odsjeka, o zrakoplovstvu i obrani s mora. Ova je knjiga plod dugogodišnjega proučavanja autora u arhivima Beča, ali i povremenih posjeta Puli sa svrhom proučavanja građevina u ambijentu u kojem su nastale.

Grestenbergova knjiga pomoći će da produbimo znanja i unaprijedimo valorizaciju toga izuzetno vrijednoga graditeljskog naslijeđa, kulturnih dobara, ne samo pulskoga već i nacionalnoga hrvatskog značaja, koja se zasigurno mogu uklopiti u širi okvir europskih fortifikacija 19. i prve polovice 20. stoljeća. Fortifikacijske građevine Habsburške Monarhije u Puli se danas, nakon određene povijesne distance, ne bi smjele više gledati samo kao vojno-inženjerska djela države koja je promovirala njihovu gradnju već i kao vrhunska arhitektonska zdanja, koja zasigurno već pripadaju povijesti grada i kulturi europskoga čovjeka, koji ih je svojim rukama oblikovao istarskim kamenom. One same od sebe danas već predstavljaju izuzetnu vrijednost jer su umjetnička djela: proizvod umjetnosti građenja jednoga vremena, umjetnosti utvrđivanja gradova uopće, vrhunski hrvatski patrimonij.

Duga priprema za izdavanje knjige

Dobrić je, govoreći o knjizi, rekao kako je riječ o temi koja se gleda s dva aspekta: arhitekture i graditeljstva te naoružanja.

„Mnoge komponente su bile važne da bi se knjiga mogla urediti. Pomogle su mi kolegice povjesničarke iz Povijesnog i pomorskog muzeja Istre koje su se već bavile fortifikacijskim sustavom i dale svoje primjedbe“, rekao je.

Drago mu je da su nakon toliko godina uspjeli objaviti knjigu koja je prevedena zahvaljujući sredstvima Grada Pule 2007. godine ali tada nije mogla biti tiskana jer nisu dobili sredstva od Županije. Naime, sredstva udruge Viribus Unitis nisu im bila dostatna pa bez pomoći Milene Mičić koja je poznavala autora i sredstava Aquariuma Pula, knjiga ne bi bila objavljena.

„Drago mi je da knjigu predstavljamo u jednom od fortifikacijskih objekata Pule čime bi, siguran sam, i autor bio zadovoljan“, izjavio je.

Knjiga je objavljena kao četvrta u ediciji „Pomorska povijest Istre“.

Kako je rekao Dobrić, fortifikacijski sustav bivše ratne luke Habsburške monarhije u Puli izgrađen od 1903. do 1918. godine najveći je pomorski fortifikacijski sustav na Jadranu i po broju obrambenih objekata jedan od najvećih fortifikacijskih sustava iz 19. i početka 20. stoljeća. Impozantan je po graditeljsko tehničkom znanju, trudu i sredstvima Habsburške monarhije.

U tekstu koji je napisao, a nalazi se na kraju knjige, Dobrić postavlja pitanje zašto je fortifikacijska baština još uvijek zapostavljena i prepuštena propadanju, devastaciji i zaboravu. Nada se promjeni stava ka tom našem zanemarenom kulturnom i povijesnom nasljeđu.

„Danas je to nasljeđe koje nadilazi okvire grada i šire okolice i njime se Pula danas može ponositi. Ta je baština impresivna i trebamo je čuvati“, zaključio je Dobrić.