Ministarstvo kulture i medija na temelju Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara proglasilo je Mornaričko groblje u Puli zaštićenim kulturnim dobrom.
Time se Mornaričko spomen groblje zasluženo pridružilo popisu mnogih zaštićenih kulturnih dobara na području Pule i to nakon što je prošle godine Mornaričko groblje u Puli uvršteno u Europsku rutu značajnih groblja Vijeća Europe.
Mornaričko groblje u Puli upisuje se u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske pod brojem Z-7822, a proces uvrštenja u popis zaštićenih kulturnih dobara je vodio Konzervatorski odjel u Puli.
Komunalno društvo Monte giro koje održava groblje, zahvaljuje Ministarstvu kulture i svima uključenima u proces što je kulturno-povijesna cjelina Mornaričkog spomen groblja, jednog od najvećih vojnih groblja u Europi, napokon priznata kao mjesto od iznimnog povijesnog i kulturnog značaja, kako za građane Pule tako i u nacionalnim okvirima. „Ovo je još jedno veliko priznanje bogatoj kulturno-povijesnoj baštini naše Pule“, priopćili su.
Nastanak groblja
Mornaričko groblje u Puli nastaje ubrzo nakon osobne odluke cara Franje Josipa I. iz 1853. godine kojom Pula postaje glavna ratna luka tadašnjeg Austrijskog Carstva. Groblje nastaje iz potrebe pokopa umrlih i poginulih pripadnika Austrougarske ratne mornarice. Pozicioniranje groblja bila je zadaća glavnog inženjera pomorskog arsenala, Karla Moeringa, koji odabire poziciju odmah iznad Arsenala, na zaravni sv. Polikarpa. Groblje je svečano otvoreno 2. listopada 1862. godine, a odlukom Narodnog odbora općine Pula 27. listopada 1960. godine proglašeno je zatvorenim u svrhu pokapanja pokojnika. Obnovljeno je 90-ih godina prošlog stoljeća uz pomoć austrijskog Crnoga križa i Njemačkog narodnog saveza koji se brinu o brojnim vojnim grobljima na prostoru negdašnjega Carstva.
Na tom je groblju koje se prostire na 22 tisuće četvornih metara, pokopano oko 150.000 ljudi. Prema riječima direktora komunalnog poduzeća Monte Giro, koje upravlja Mornaričkim grobljem, Darka Bjelića ondje su svi pokojnici jednako dolično pokopani, a riječ je o francuskim, austrijskim, mađarskim, talijanskim, njemačkim i hrvatskim mornarima.
Zbog trošnosti i propadanja, 1990. godine krenulo se u obnovu Mornaričkog groblja uz pomoć austrijskog Crvenog križa i Njemačkog narodnog saveza za brigu o ratnim grobovima. U svibnju 1997. obilježen je završetak njegove obnove, a groblje je uvršteno na popis spomenika pod zaštitom Haške konvencije.
Inače, Mornaričko groblje uvršteno je u Europsku rutu značajnih groblja te je u sklopu komemoracije upriličeno i svečano otkrivanje ploče. Uz to, Monte Giro postalo je član značajnih groblja Europe koja okuplja veliki broj groblja i komunalnih društava s bogatom poviješću.
„U Europi postoji velik broj ljudi koji obilaze groblja, zbog kulturološkog i povijesnog značaja, a Vijeće Europe kroz svoj program kulturnih mjesta pridaje im značaj“, rekao je Bjelić istaknuvši važnost za Pulu to što je i Mornaričko groblje postalo dio te kulturne rute.
Na toj se ruti nalazi mapa s grobljima, a klikom na neko od njih može se doznati kakve sve vrijednosti čuvaju, povijest groblja, ali i koje su značajne ličnosti ondje sahranjene, uz njihovu biografiju.
Bjelić ističe kako je ono jedno od najvećih vojnih groblja u Europi i u posjet mu dolaze predstavnici svih zemalja čiji su vojnici tj. mornari ondje pokopani.
Tvrtka Monte Giro postala je članica udruge ASCE – Association of Significant Cemeteries of Europe, Udruge značajnih groblja u Europi.
Ta činjenica privlači veću posjećenog Mornaričkog groblja u turističkom smislu te ono postaje mjesto edukacije o povijesti, kao i mjesto divljenja stvaralaštvu i umjetnosti.
„Mornaričko groblje nam pokazuje kako se naša civilizacija mijenja, kroz koje faze prolazi, kuda ide – stoga je to mjesto svojevrstan muzej na otvorenom“, kaže Bjelić.
Groblje se redovito održava te su prošle godine posadili deset mladih čempresa kako bi se očuvali stoljetni drvoredi čempresa koji se nalaze na tom groblju. Zbog iznimne vrijednosti spomeničke baštine koja se tamo nalazi, Monte Giro je instalirao i video nadzor unutar groblja.