Crnokrugi zekan (Aplysia dactylomela), egzotični morski puž iz skupine stražnjoškržnjaka (Opisthobranchia), pripada rodu morskih zekana (Aplysia). Ime je dobio po crnim krugovima različite veličine raspoređenim po cijelom tijelu, a njegovo širenje prema sjevernijim dijelovima Jadrana povezano je s klimatskim promjenama i zagrijavanjem mora.

Crnokrugi zekan s vremenom je izgubio kućicu, koja se još samo kao rudiment nalazi u unutrašnjosti njihovog tijela. Njegova boja varira od blijedo sive, zelene pa sve do tamnosmeđe, a može narasti do 41 centimetra dužine i doseći težinu od 1,4 kilograma.

FOTO: Marinko Babić

Crnokrugi zekan je biljojed, a hrani se crvenim i zelenim algama. Aktivniji je tijekom noći, dok se danju skriva ispod kamenja i u morskim pukotinama. Iako se uglavnom kreće puzanjem po dnu, u može i zaplivati.

FOTO: Marinko Babić

Obrana od predatora

Kad je uznemiren, crnokrugi zekan izbacuje ljubičastu tintu i opalin, tvari koje iritiraju i dezorijentiraju predatore. Uz to, toksini prisutni u njegovoj koži čine ga praktično nejestivim. Od njegovih predatora poznati su velika zelena moruzgva (Anthopleura xanthogrammica) i jedanaestokraka morska zvijezda (Coscinasterias calamaria) koji za sada ne obitavaju u Jadranskom moru.

Stanište i rasprostranjenost

Crnokrugi zekan je prideni (bentoski) organizam, nalazimo ga nalazimo ga u vrlo plitkim vodama obalnog pojasa uz mjesta obrasla algama, ali spušta se i do 40 metara dubine. Rasprostranjen je u gotovo svim tropskim i suptropskim morima. U Sredozemnom moru prvi put je zabilježen 2002. godine kraj otoka Lampeduse, a već 2006. godine pojavio se u Jadranu kod Sušca i Mljeta. Jedinke iz članka snimljene su 2010. kraj Pule i 2024. uz poluotok Premantura. Širenje prema sjevernom Jadranu najvjerojatnije je posljedica zagrijavanja mora.

FOTO: Marinko Babić

Razmnožavanje

Kao i ostali morski zekani, A. dactylomela je dvospolac (hermafrodit), a spolnu zrelost dostiže već s dva mjeseca starosti. Tijekom sedmomjesečnog reproduktivnog razdoblja svaka jedinka može proizvesti do 67 milijuna jajašaca. Prilikom parenja više jedinki može kopulirati u lancu (do dvanaest) gdje istovremeno imaju ulogu i mužjaka i ženke, s tim da prvi u lancu ima ulogu ženke, a posljednji ulogu mužjaka. Nakon oplodnje odlažu jaja kao zamršene zelene, smeđe ili ljubičaste vrpce nalik špagetima. Larve prvih mjesec dana žive kao plankton, nakon toga se nasele na algama gdje rastu i metamorfoziraju. Životni vijek crnokrugog zekana je do godinu dana.

FOTO: Marinko Babić

Jedna od zanimljivosti ovog morskog puža jest prisutnost desnog divovskog neurona u njegovom abdominalnom gangliju, gangliju vrlo sličnom onima u kralježnjaka, što ga čini dobrim subjektom za neurološka istraživanja.

FOTO: Marinko Babić