Prije osamnaest godina u Vodnjanu je pokrenuta akcija Moj kažun – La mia casita s ciljem popularizacije i vrednovanja tradicijske baštine. I ove godine, na Vodnjanštini je održan bogat program za sve generacije.
Akcija Moj kažun u Vodnjanu ove godine obilježava punoljetnost. Nakon 18 godina, akcija je urodila brojnim rezultatima, obnovljenim kažunima, podizanja svijesti o važnosti čuvanja i vrednovanja kulturne baštine, ali i unikatnog muzeja na otvorenom – Parka kažuna koji je nezaobilazna postaja turistima, ali i domaćim gostima.
Akcija koja traje
Nensi Giachin Marsetič iz Grada Vodnjana naglašava važnost ove akcije, koja je započela 2006. godine s ciljem revitalizacije kažuna i suhozida. “Na području Vodnjanštine imamo otprilike dvije tisuće kažuna. Pokrenuli smo ovu akciju kako bismo očuvali našu baštinu i bogatstvo. Grad Vodnjan je poznat po maslinovom ulju, a naši maslinici su okruženi suhozidima i kažunima. Ovi elementi postali su dodana vrijednost našim maslinicima,” ističe Giachin Marsetič.
Dodaje kako se kroz akciju obnovilo dvjestotinjak kažuna i stotine metara suhozida. Ono na što stavljamo naglasak je edukacija najmlađih. “Danas gotovo svako dijete u Istri zna što je kažun i čemu je služio. Učeći kroz igru, djeca postaju čuvari naše baštine,” zaključuje.
Suhozidne radionice Branka Orbanića
Jedna od ključnih aktivnosti akcije su suhozidne radionice koje vodi arhitekt Branko Orbanić. Ističe kako je kroz radionice prošlo tisuće ljudi svih uzrasta. “Sjećam se entuzijazma sudionika, neke cure su izgorile na suncu, ali to ih nije zaustavilo. U osam sati navečer, još uvijek nisu htjele prestati raditi.” prisjeća se Orbanić.
Dodaje kako su kroz godine, radionice postale pravo vježbalište za ljubitelje suhozidne gradnje. “Park kažuna u Vodnjanu nije samo muzej na otvorenom, već i mjesto stalne obnove i popravaka. Upravo je to bio smisao, a ne da se napravi park gdje ne smiješ blizu. Puno je tu još mogućnosti, od raznih predavanja do natjecanja u suhozidnoj gradnji.” ističe Orbanić.
Obnova starih kažuna i suhozida
Svake se godine u sklopu akcije obnavlja druga lokacija. Valter Medančić ove godine obnavlja staru stanciju u blizini tri kažuna. On je, zajedno s Orbanićem, od samog početka uključen u ovu akciju. Velika zasluga za obnovu te stručna vođenja edukativnih radionica o suhozidnoj gradnji ide upravo njima, kao i podizanje Parka kažuna.
Edukacija najmlađih
Ovogodišnja akcija uključivala je i bogat program za djecu iz vrtića i škola. Nensi Giachin Marsetič pojašnjava kako su radionice organizirane od ponedjeljka do petka, a provodi ih udruga Istarsko -Ekomuzej iz Vodnjana. “Djeca, osim što sudjeluju u radionicama vezanim za kažune i suhozide, imaju priliku upoznati domaće životinje kao što su boškarini i tovari, te posjetiti Kuću tradicije na glavnom trgu u Vodnjanu,” kazala je.
Turističke ture i otkrivanje Vodnjanštine
Denis Sgagliardi, turistički vodič, naglašava kako su ture vlakićem po Vodnjanštini izuzetno popularne. “Mnogi lokalni stanovnici nisu svjesni bogatstva koje se krije u njihovoj okolici. Posjetili smo crkvu Svete Foške, ostatke bazilike svetog Mihovila Banjolski i mnoge neotkrivene lokacije,” kaže Sgagliardi.
Dodaje kako je Park kažuna nezaobilazna postaja za turiste. “Vodnjan je bogat mnogim stvarima, uključujući sakralnu baštinu i svetia tijela. Potrebno je više promovirati te vrijednosti među našim građanima, jer oni će to širiti dalje,” zaključuje Sgagliardi.
Akcija “Moj kažun – La mia casita” svake godine iznova dokazuje koliko su zajedništvo i edukacija važni za očuvanje kulturne baštine. Vodnjan je postao svijetli primjer očuvanja tradicije i kulturne baštine za buduće generacije. S obnovljenim kažunima i suhozidima, akcija nastavlja promicati vrijednosti i identitet Istre.