Krajem godine, Vodnjan je bio središte okupljanja svih zaljubljenika u ptice. U prostoru stare škole održano je 46. Ornitološko prvenstvo Hrvatske.
Na najvećoj izložbi ptica u Hrvatskoj, u organizaciji Hrvatskog ornitološkog saveza i Udruge za zaštitu i uzgoj ptica Istra ove je godine izloženo oko 1900 ptica od 146 uzgajivača iz 21. hrvatske udruge. Ptice je ocjenjivalo 15 ornitoloških sudaca iz Hrvatske, Italije i Slovenije.
Ocjenjivanje ptica po strogim standardima
Predsjednik Hrvatskog ornitološkog saveza, Ervino Jelenaca, objasnio je kako se ptice ocjenjuju po strogo definiranim kriterijima, prema standardima Svjetske ornitološke organizacije. Svaka ocjenska lista sadrži šest stavaka. Kod kanarinaca su prve stavke boje, to su lipokrom ili melanin. Druga stavka je kategorija, gdje imamo tri osnovne kategorije. Treća stavka je lipokromska boja, kvaliteta, gustoća, sjaj boje. Četvrta stavka je perje koje mora biti glatko i sjajno te priljubljeno uz tijelo. Peta stavka je veličina i oblik, a zadnja je opći dojam. Znači, ptica mora biti zdrava i čista i uredna kad je na izložbi, istaknuo je Jelenaca.

Svaka ornitološka izložba praćena je katalogom izložbe koji posjetiteljima omogućuje da se povežu s uzgajivačima. Jelenaca preporučuje svima koji žele nabaviti pticu za kućnog ljubimca da to naprave izravno od uzgajivača. Naglašava kako ptice u pet shopovima često nemaju prirodni ciklus. Imaju predug dan jer je dućan otvoren od sedam ujutro do deset navečer. Ptice po zimi moraju imati osam sati svjetla, a ne 12. To utječe na njihovo zdravlje i kasnije potencijalno na daljnju reprodukciju te ptice, pojašnjava.
Udruga s bogatom poviješću
Udruga za zaštitu i uzgoj ptica Istra djeluje na području Istre još od 1971. godine. Jelenaca ističe kako je riječ o jednoj od najstarijih ornitoloških udruga u bivšoj državi. Danas broji 35 uzgajivača, od kojih je aktivno njih petnaestak. Naši članovi ostvaruju velike uspjehe na domaćim i međunarodnim natjecanjima, a imamo i tri svjetska prvaka te nekoliko viceprvaka, ponosno je naglasio Jelenaca.

Put od uzgoja do medalje nije lak. Uzgajivači ptice nabavljaju na međunarodnim izložbama, najviše u Italiji. Međusobno se razmjenjuju kako bi poboljšali genetski materijal. Jelenaca procjenjuje da samo 15-20% uzgojenih ptica zadovoljava izložbene standarde, dok se ostale koriste za daljnji uzgoj.
Svjetski prvaci iz Istre
Među brojnim pticama, nalazimo i Zlatka, svjetskog šampiona 71. Ornitološkog prvenstva koje se održalo u Španjolskoj. Njegov vlasnik, Roberto Paliska, uzgaja kanarince već dugi niz godina te ističe kako mu osvajanje svjetske titule jako puno znači.

To je vrh ornitologije! Plakao sam kad sam osvojio prvu nagradu. Ta titula jako puno znači za uzgajivača. To je naravno i velika promocija za našu udrugu, Istru i Hrvatsku, rekao je Paliska.

Uz njega, i Jelenaca je na svjetskom natjecanju osvojio drugo mjesto s pticom iz kombinacije juričica i kanarinca. Mužjak je bio divlja ptica, a ženka kanarinka. Na Svjetskom prvenstvu osvojila je drugo mjesto, na specijalnoj izložbi faune i hibrida u Sinju bila je šampion izložbe, a i na ovoj izložbi je također šampion svoje grupe hibrida, ponosno ističe Jelenaca te dodahe kako je ptica vrlo mirna i kako je već naučena na putovanja. Naučena je na izložbe i na njima može sudjelovati četiri godine, tako da imamo još dvije godine. Na žalost, ove godine ocjenjujem na Svjetskom prvenstvu u Portugalu i ne može nastupati. Ali preostaje nam još Belgija i Italija gdje će, nadam se, potvrditi svoj uspjeh.
Izazovi ornitoloških udruga
Unatoč brojnim uspjesima, ornitološke udruge u Hrvatskoj suočavaju se s brojnim izazovima. Jelenaca naglašava kako je njihov hobi slabo prepoznat. Što se tiče financija, financiramo se isključivo od simboličnih članarina. Također, organizacija izložbi postaje sve teža zbog nedostatka adekvatnog prostora, objašnjava Jelenaca. Unatoč tome, ljubav prema pticama i prirodi pokreće uzgajivače da nastave s radom.

Ornitološka prvenstva nisu samo natjecanja, već mjesta okupljanja i razmjene znanja, ali i promocije ovog posebnog hobija.