Akcija pošumljavanja opožarenog dijela šume Drenovica koju je organizirala Šumarija Pula uspješno je održana 23. studenog uz pomoć pulskih izviđača.

FOTO: Paola Albertini

Hrvatske šume osigurale su 300 sadnica hrasta crnike kako bi se područje nedaleko Marsovog polja u Puli koje je u tri navrata gorilo 2022. godine, obnovilo.

Kako nam je rekla Irena Mišković iz Šumarije sadnice su stare dvije godine, riječ je o autohtonoj vrsti, a s obzirom da se radi o šumi u urbanom području, djelatnici Šumarije su uklonili dosta izgorjelog drveća i odlučili posaditi nova.

FOTO: Paola Albertini

Kako nam je ispričala Mišković, neki su se žitelji toga područja bunili što uklanjaju izgorjela debla, međutim ona ne bi opstala. Uz to, uklonili su ih 30, a posadit će ih čak 300.

Sadnice se sade u tulijevoj cijevi jer ona na sebi ima rupice da se spriječi preveliko strujanja zraka, štiti sadnicu od mraza i stvara mikro klimu koja joj omogućava da opstane. „Veći je uspjeh sadnje kad se sadi u tulijevu cijev, a usput sadnice štiti od napada divljih svinja kojih ima mnogo. Ona se poslije kad sadnica naraste makne“, pojasnila nam je.

FOTO: Paola Albertini

Naime, divlje svinje iskopaju i cijev iskopaju skupa sa sadnicom, a bez tulijeve cijevi sadnicu bi odmah pojele.

Njegovanje sadnica

„S obzirom da smo mi te sadnice posadili mi ćemo ih i njegovati te će se one koje su se osušile i mijenjati i područje oko njih će se njegovati da one dobiju što bolji start, a kad su u tulijevim cijevima bar se vidi gdje je sadnica. Njega sadnica provodi se par idućih godina, one se obilaze i po potrebi se popravlja i namješta cijev koja zna pasti, a treba stajati ravno i uspravno. Provjerava se je li se sadnica primila, je li je iskopala svinja i slično“, rekla nam je Mišković.

Uz to, kolci uz koje se sadi znaju istruliti pa ih mijenjaju to je, kaže, dugoročno gledano zahtjevan i skup rad ali je lijepo sanirati opožareno područje.

FOTO: Paola Albertini

S obzirom da je to područje park šuma koja se nalazi u naselju obnavljaju je, inače se na tako maloj površini možda nema ni potrebe saditi jer bi se to tokom godina zatvorilo, ali kako se radi o urbanoj šumi i ljudi tu prolaze, oni su maknuli tu drvnu izgorjelu masu i sade novo drveće.

Mišković kaže kako se sadi u jesen jer je veći uspjeh sadnje. Naime, proljetna sadnja u zadnje vrijeme ne funkcionira baš najbolje zbog užasno vrućih ljeta i velike suše. Može se saditi sve dok tlo nije zamrznuto, a jesen je idealna za to.

FOTO: Paola Albertini

Lakša je prilagodba sadnice koja je stara dvije godine nego one koja ima sedam, osam godina i već je veća, pa je posadite je u šumu gdje se mora izboriti za sebe

Veća je šansa da se sadnica stara dvije godine bude otpornija nego sadnica koja je duži period rasla u rasadniku – bude joj jako veliki šok i onda se stavljaju mlađe sadnice i tulijeva cijev – bolje od ovoga im ne možemo priuštiti.

Pošumljavanje i na Valdebeku

Inače, Hrvatske šume zaslužne su i za pošumljavanje područja Valdebeka čija šuma je gorila u puno većem obimu. Ondje su, doznajemo od Mišković, već posadili pola od planiranih 7000 sadnica hrasta.

FOTO: Paola Albertini

„Tamo su nešto teži uvjeti, kamenitije je područje i brdovito, ondje često puše. No pojavio se samonikli bor, pa se nadamo da će se prirodnom i našom obnovom tamo šuma obnoviti“, izjavila je.

Sve sadnice i njihova njega financiraju Hrvatske šume.