Povodom obilježavanja 550 godina od oslikavanja crkve svete Marije na Škrilinah u Bermu koja je potekla iz radionice Vincenta iz Kastva, Povijesni i pomorski muzej Istre postao je partner na projektu Terra Gothica Incognita ukupne vrijednosti 2.433.073,77 eura.

Upravo u studenom 1474. godine završilo je oslikavanje naše najpoznatije i najpopularnije crkve, Crkve Sv. Marije na Škrilinah u Bermu koju krasi poznati Ples mrtvaca. „Nju su prije 550 godina završili oslikavati majstori za istarsku kulturu vrlo važne radionice Vincenta iz Kastva“, izjavila je kustosica Sunčica Mustač, voditeljica Kuće fresaka u Draguću.

Ples mrtvaca FOTO: Kuća fresaka

Povodom velike obljetnice još u 2023. godini počeli su raditi jedan opsežan elaborat tj. studiju o tome kako obilježiti tu obljetnicu i tada su se priključili ovom vrlo značajnom projektu.

Projekt Terra Gothica Incognita

Povijesni i pomorski muzej Istre postao je partner na ovom projektu na poziv vodećeg partnera Grada Kastva 2023. godine, kada je muzejski odjel Kuća fresaka u Draguću izradio projektni prijedlog s temom Kastavske slikarske škole. Prema tom elaboratu, u razdoblju od rujna 2024. do veljače 2027. godine provest će se brojne tematske aktivnosti gdje naročito valja istaknuti istraživanje ciklusa zidnih slika Vincenta i Ivana iz Kastva na području Hrvatske i Slovenije, izradu suvremene 3D dokumentacije svih crkava s freskama rečene škole, sačinjavanje nekoliko monografija, kataloga i brošura o zidnom slikarstvu u gotičkom razdoblju s naglaskom na djelovanje Vincenta i Ivana iz Kastva, postavljanje izložbi u Draguću, Kastvu i Kopru te pripremu završne velike izložbe u Puli na temu gotičke umjetnosti u Istri u suradnji s Arheološkim muzejom Istre.

Kako nam je rekla Sunčica Mustač, ovaj je projekt vrlo značajan jer imaju priliku na zanimljiv način prikazati nešto što inače stručno i znanstveno istražuju – Kastavsku slikarsku školu u kojoj su sudjelovali majstori freskisti, Vincent iz Kastva i Ivan iz Kastva, a riječ je o 15. stoljeću.

„Koliko god mislimo da je to popularizirano još uvijek o tome treba informirati javnost jer smatramo da se radi o jednim od najbitnije slikarske škole u Istri“, izjavila je Mustač.

Osim nešto poznatijeg Vincenta, prepoznat i važan je i Ivan iz Kastva, koji također potječe iz Kastavske slikarske škole, a zaslužan je za niz građevina u Istri i Sloveniji pa su i ti lokaliteti obuhvaćeni projektom.

Božje polje, FOTO: Ivo Puniš

„3D skeniranje crkava ima širu primjenu, bit će dostupna online za sve koje zanima, a ne mogu posjetiti neka mjesta ali bit će i od velike koristi i za stručnjake; konzervatore i restauratore. Naime, u slučaju da im se freskama u tim crkvama nešto dogodi imat će najbolju moguću dokumentaciju“, istaknula je Mustač.

Ispričala je kako je izazovno osmišljavati programe koji su zanimljivi i stručnjacima i široj populaciji, ali smatra kako će planiranim izložbama u tome uspjeti.

Konstantna restauracija vrijedne freske

Mustač nam je ispričala kako se crkva u Bermu poznata po freski Ples mrtvaca, konstantno restaurira. Upravo s kolegicom radi na prijevodu izvještaja konzervatora i restauratora iz doba Austro – ugarske, a potom će raditi prijevod i iz doba talijanske uprave te analizu jugoslovenskih restauratora i kaže da je crkva Sv. Marije na Škrilinah u Bermu najrestauriranija crkva u povijesti ikad – nema razdoblja u kojima ona nije prošla nekoliko restauracija, konstantno se obnavlja.

„To je nužno jer je zidno slikarstvo jako osjetljivo i restauracija koju provedete ove godine za 15 godina će izgledati kao da je niste uopće radili. Na zidno slikarstvo utječe i vlaga, ona je osjetljiva i na neke mikroskopske pomake u toj atmosferi, u dizanju i spuštanju temperature, na posjetitelje koji dišu. Naime, kako organiziramo posjete tako tu građu i oštećujemo“, pojasnila je Mustač.

Kod posjete Plesa mrtvaca još uvijek ravnotežu između posjeta i održavanja freske, u njezinu konstantnu zaštitu je uključena i lokalna zajednica, Ministarstvo i Županija što dokazuju i arhivi koji govore da se svakih pet do deset godina po malo restauriraju oštećeni dijelovi ili oni dijelovi koje je nagrizao zub vremena. Tako se ona i trenutno restaurira i s time će se nastavljati svakih desetak godina.

S obzirom na značaj Kastavske slikarske škole, Grad Kastav će, pored ostalog, sredstva koristiti za osmišljavanje i opremanje interpretacijskog centra kastavske slikarske škole u kuli u Kastvu, a tamo će i Povijesni i pomorski muzej Istre gostovati sa svojom izložbom.

FOTO: Kuća fresaka

Prilikom predstavljanja projekta na konferenciji za medije pročelnik za kulturu i zavičajnost Istarske županije, Vladimir Torbica istaknuo je kako je projekt Terra Gothica Incognita za Istru važan iz dva razloga: „Prvo zato što će šira publika saznati nešto više o Vincentu i Ivanu iz Kastva, a drugo što je središte svih događanja Kuća fresaka u Draguću koja se nalazi točno u sredini gradova koji sudjeluju u projektu – Kastva, Kopra i Pule“.

Zaključio je kako baština pokazuje koliko toga imamo zajedničkog.

Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.