U Loboriki je danas vrata svečano otvorila Kuća biciklizma. Mjesto je to koje čuva bogatu povijest i tradiciju ovog malog, ali za biciklizam vrlo važnog mjesta. To kultno mjesto gdje su se okupljali mještani, ali i slučajni prolaznici, svjedočilo je uspjesima Loboričana koji su se upisali u povijest jugoslavenskog, hrvatskog i istarskog biciklizma. Ovdje je 1997. godine nastao biciklistički klub Loborika, prvi profesionalni biciklistički klub u Hrvatskoj.

Zahvaljujući biciklističkim velikanima, Neviju Valčiću i Cvitku Biliću, a kasnije i biciklističkom klubu, Loborika se profilirala kao malo misto velikih biciklista. Na svečanom otvaranju, okupio se veliki broj profesionalnih i rekreativnih biciklista te članova biciklističkih klubova.

Svečano otvaranje Kuće biciklizma, FOTO: Kristina Macuka

Cvitko Bilić, jedan od glavnih aktera loboričke biciklističke priče i danas, u 81. godini trenira tri puta tjedno. Kako kaže, ljeti odradi do 107, a zimi do 75 kilometara po treningu. Upravo je to tajna njegove vitalnosti i dobrog zdravlja.

Cvitko Bilić: Htio sam biti svjetski prvak

Cvitko Bilić najbolji je biciklist u povijesti Jugoslavije i najbolji hrvatski biciklist svih vremena. 1966. godine proglašen je najboljim sportašem Hrvatske što ga čini jedinim biciklistom kojem je pripala ta nagrada.

FOTO: Loris Zupanc

Bilić priznaje kako je ostvario svoje snove, iako ne u potpunosti. Htio sam biti svjetski prvak. Malo mi je nedostajalo, ali takav je sport. Svejedno, kad pogledam unatrag na sve što sam postigao, mogu reći da sam više nego zadovoljan.

Nevio Valčić, pionir hrvatskog biciklizma

Nevio Valčić jedno je od najvažnijih imena u povijesti hrvatskog biciklizma. Tijekom karijere ostvario je više od 100 pobjeda na nacionalnim i međunarodnim utrkama u tadašnoj Jugoslaviji i postavio temelje za razvoj biciklizma u Hrvatskoj.

FOTO: Kristina Macuka

Njegovu strast prema biciklizmu naslijedio je sin Luciano, koji je život posvetio ovom sportu. Oca sam od malih nogu gledao kako odlazi i vraća se s treninga. Kad sam malo porastao, kupio mi je biciklu. Išao sam s njim od Pule, gdje smo tada živjeli, do Loborike, a on bi nastavio dalje. Naravno, htio sam ići dalje, ali sam bio premali. Od tada sam zavolio biciklizam. Kad ti nešto uđe pod kožu, toga se ne možeš riješiti – to je jednostavno ljubav za cijeli život, prisjeća se Luciano.

Biciklistički klub Loborika

Ova kuća oduvijek je bila mjesto okupljanja. Njegova majka držala je kultni Buffet Nori, dok je njegova baka vodila poznatu Oštariju Zora. Na tom su mjestu Luciano i njegov prijatelj Dragan Radeka krajem 1997. godine odlučili okupiti djecu iz Loborike i osnovati biciklistički klub.

FOTO: Loris Zupanc

Prvi biciklisti bili su Bogović, Mandušić, Ilić i Perković. Počeli smo trenirati s njima i odmah su pokazali veliki talent. Mandušić je pobjeđivao sve utrke u početničkim kategorijama, a ostali su ga pratili, ističe Luciano. Nakon te generacije, klub je nastavio uspješno djelovati, iznjedrivši bicikliste poput Silvana Valčića, Mariana Perkovića, Denija Baničeka i Aleksandra Prše, koji su se natjecali na utrkama diljem Europe i ostvarivali jako dobre rezultate.

Kristijan Mišan, Ivica Bogović, Zoran Mandušić, Goran Ilić, Dragan Radeka, Luciano Valčić i Rikardo Jugovac, Privatna arhiva BK Loborika

Prvi hrvatski profesionalni biciklistički klub

Prekretnicu u radu kluba donio je Dean Vitasović. Klubu je osigurao ozbiljnije sponzore i odlučili smo povući sve hrvatske bicikliste koji su tada bili u Sloveniji i napraviti jedan profesionalni hrvatski biciklistički klub. Ostvarili smo značajne pobjede po Italiji, Njemačkoj, Austriji, Mađarskoj, Poljskoj, Sloveniji i Maroku. Međutim, biciklizam je skup sport tako da nismo mogli izdržati više od dvije, tri sezone i tada se klub, 2012. godine nažalost ugasio, pojašnjava Valčić.

Otvaranje Kuće biciklizma u Loboriki bio je emotivan trenutak za sve koji su sudjelovali u stvaranju bogate biciklističke priče ovog mjesta. Nevijova kćer, Helena Valčić, ponosna je na realizaciju projekta Biciklističke kuće. Ovo je jedan od načina da zahvalimo svim biciklistima – onima koji su odpedalirali svoje, onima koji pedaliraju danas i onima koji će to činiti u budućnosti. Nadam se da će nove generacije nastaviti pedalirati i predstavljati Loboriku u svijetu, rekla je Helena.

Kuća biciklizma postala je čuvar povijesti hrvatskog biciklizma, zahvaljujući obitelji Valčić, Cvitku Biliću i Biciklističkom klubu Loborika, koji su donirali pehare, medalje i druge vrijedne predmete, čuvajući tako priče i uspomene na slavnu biciklističku povijest ovog kraja.

FOTO: Kristina Macuka

Načelnik Općine Marčana, Predrag Pliško, istaknuo je kako je obnova zgrade započela 2010. godine, dok je projekt Kuće biciklizma službeno pokrenut 2017. godine. U cijeli projekt uloženo je oko 147 tisuća eura, od čega je 31 tisuća eura utrošeno na opremanje i uređenje izložbenog prostora Kuće biziklizma, pojasnio je Pliško.

Kuća biciklizma otvorena je nedjeljom od 10 do 12 sati

Kuća biciklizma bit će otvorena za posjetitelje svake nedjelje od 10 do 12 sati, a domaćini će biti Helena i Luciano Valčić. Svi su dobrodošli prošetati kroz povijest biciklizma, otkriti anegdote i inspirativne priče te nastaviti širiti biciklističku priču Loborike. “Startali smo, a naš cilj je unedogled,” poručuju Valčići.

Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.