Otvorenje izložbe učeničkih radova na temu antičke prošlosti u Galeriji Amfiteatar Arheološkog muzeja Istre u Puli privuklo je mnoštvo posjetitelja, ljubitelja umjetnosti, povijesti i baštine.

Riječ je o projektu „Šareni trijem 5“ koji već petu godinu za redom okuplja osnovne i srednje škole iz cijele Hrvatske u istraživanju antičkih civilizacija i latinskog jezika na nov, kreativan način. Kroz projektne zadatke učenici samostalno proučavaju i reinterpretiraju klasičnu baštinu, s posebnim naglaskom na zavičajne lokalitete i nasljeđe antičke Hrvatske.
Ovogodišnja tema bila je „Ljepota i zdravlje”, a učenici su se bavili temama poput higijene, fitomedicine, prehrane, liječničke prakse, kupanja, šminke, oralne higijene i drugih aspekata svakodnevnog života u antici.

Rezultati njihova rada uključuju herbarije, replike rimskih predmeta, mozaike, mirisne pripravke, makete termi, edukativne igre i digitalne sadržaje.
Maštovita i šarolika izložba
Ovogodišnja tema izložbe je „Pulchritudo et sanitas“ tj. „Ljepota i zdravlje“ i može se razgledati do 8. lipnja 2025. godine.
Izložba predstavlja stvaralaštvo učenika inspirirano bogatom antičkom baštinom, s naglaskom na antičko poimanje ljepote i zdravlja. Autorice izložbe su Dunja Martić Štefan i Milena Joksimović, a projekt se realizira u suradnji Arheološkog muzeja Istre i Kuće istarskog maslinovog ulja.

„Ova izložba nije samo puki pregled učeničkih radova, ona je mnogo više, živi dokaz da nas antička baština nadahnjuje, spaja i povezuje“, rekla je na otvorenju izložbe u ime Arheološkog muzeja Istre, Ida Koncani Uhač.
„Učenici istražuju antičku civilizaciju, latinski jezik i to pretvaraju u djela na jedan poseban, osoban, autentičan, suvremen i vrlo kreativan način“, naglasila je i dodala kako se na izložbi mogu vidjeti da su ljepota i zdravlje vječni ideali te doznati neke latinske izreke koje i danas koristimo, poput „In corpore sano“ – „U zdravom tijelu“.
Izložba kroz učeničke radove govori o tome koliko na jedan kreativan način, pun entuzijazma ta prošlost može biti osuvremenjena i prikazana. Izložbom su autorice stvorile mjesto susreta prošlosti i sadašnjosti.

„Uživajte u bojama i idejama mladih umjetnika i istraživača antičke prošlosti“, poručila je okupljenima Koncani Uhač.
Lorena Boljunčić, voditeljica Kuće maslinovog ulja s Arheološkim muzejom Istre surađuje na ovom projektu kojim se povezuje povijest maslinarstva s antičkom poviješću.
Kako je rekla, još od antičkoga doba naši maslinare rade vrhunska maslinova ulja.
Milena Joksimović, koautorica izložbe istaknula je da ovaj projekt raste i razvija se već pet godina: „Ono na što smo posebno ponosni je što smo se ove godine prošili i na osnovne škole, i to u jednom ozbiljnom opsegu i jako smo sretni što za to postoji velik interes i odaziv iz svih županija.“
Projekt je počeo puno manje ambiciozno, u učionici s učenicima latinskog jezika koji je predavala, a sve zbog želje da im učenje učini zabavnijim i privlačnijim.

„Vrlo brzo dobili smo videe i mnoštvo crteža pulske Arene pa sam došla na ideju izložbe i kontaktirala kustosicu Muzeja Dunju Martić Štefan. Kako je to bilo doba korone, radovi su tada bili izloženi digitalno, na društvenima mrežama Muzeja, no kako je radova bilo puno, odlučili smo realizirati izložbu. Idućih godina uključili su se i drugi profesori te smo usmjerili temu prema zavičajnoj baštini i antičkom nasljeđu na prostoru Hrvatske“, ispričala je Joksimović.
Počeli su učenicima zadavati teme pa su nakon obitelji i teme volim, mrzim, realizirali i temu ljepote i zdravlja te se sa srednjih proširili i na osnovne škole.
Zahvalila je mentorima i učenicima koji uvijek imaju ideju više, a upravo to je ono što izložbu čini živom.
Koautorica izložbe Dunja Martić Štefan nabrojila je uistinu impresivan „inventar“ ovogodišnje izložbe: „Imamo različite pripravke, kreme, sapune, čajeve, ulja, lijekove i ljekovita ulja, ali i mozaike te makete koje su iznimno popularne na Šarenom trijemu i zaista su izvrsne, a to paralelno možete uspoređivati s vitrinama s našim arheološkim materijalom“.

Učenici su se inspirirali materijalima iz depoa Muzeja, a u projektu je sudjelovalo njih čak 780 iz osam osnovnih i 14 srednjih škola iz 14 mjesta diljem Hrvatske.
Sudjelovale su škole: Gimnazija Daruvar, Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile, Pazin, IX. gimnazija Zagreb, OŠ Centar, Pula, SE “Mirko Pereš” Kapela, OŠ Petra Studenca, Kanfanar , OŠ Sirač, OŠ Veruda Pula, OŠ Vodnjan, Pazinski kolegij – klasična gimnazija Pazin s pravom javnosti, Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna – Pula, Srednja glazbena škola Ivana Matetića-Ronjgova, Pula, SŠ Buzet, SŠ Lovre Montija, Knin, SMS “Lovre Monti” Knin, SŠ Mate Balote Poreč, SŠ Mate Blažine, Labin, SŠ Pakrac, SŠ Tina Ujevića, Kutina, SŠ Zvane Črnje, Rovinj i Strukovna škola Pula.

Dosta vrijedi zaviriti u ovu galeriju u kojoj su se izložili brojni ručno rađeni predmeti, impozantne replike mnogih antičkih predmeta, među kojima i odjeća, obuća, nakit, impresivni likovni radovi s prikazom života u antici, a sve uz neizostavne informacije vezane za to doba poput onih kako je izgledalo kupanje u rimskim termama.
Uz izložbu, projekt ima i svoj YouTube kanal gdje se objavljuju video-prilozi, a izložba se može razgledati i putem YouTube kanala Šareni trijem i TikToka Arheološkog muzeja Istre.
Sve to skupa čini spoj mladenačke kreativnosti i naslijeđa antičke kulture, zaključuju organizatori.