U Velikoj vijećnici Grada Labina predstavljeni su uspješno realizirani projekti financirani sredstvima Lokalne razvojne strategije LAG-a „Istočna Istra“ za razdoblje 2014.-2020. i 2021.-2022. Uz ostvarene uspjehe u prošlom razdoblju predstavljene su i nove mjere te buduće prilike za poljoprivrednike i ruralni razvoj Labinštine kroz novu Lokalnu razvojnu strategiju za programsko razdoblje 2023.-2027.
Lokalne akcijske grupe (LAG-ovi) u Hrvatskoj osnovane su u okviru Programa ruralnog razvoja, prema načelima LEADER pristupa Europske unije. Prvi LAG-ovi počeli su s radom oko 2008. godine, a njihov broj se značajno povećao nakon ulaska Hrvatske u EU 2013. godine.
Glavna svrha LAG-ova je poticanje održivog razvoja ruralnih područja kroz izradu lokalnih razvojnih strategija i provedbu konkretnih zajedničkih razvojnih projekata. Kroz financiranje i savjetodavne aktivnosti, LAG-ovi doprinose gospodarskom, socijalnom i ekološkom razvoju svojih područja. U Hrvatskoj postoji 56 LAGova, dok na području Istre djeluje njih četiri.
Investicije u poljoprivredi donose konkretne rezultate
U Velikoj vijećnici Grada Labina predstavljeni su uspješno realizirani projekti financirani sredstvima Lokalne razvojne strategije LAG-a „Istočna Istra“ za razdoblje 2014.-2020. i 2021.-2022.
Predsjednik LAG-a Istočna Istra, Valter Glavičić, istaknuo je kako je LAG Istočna Istra specifično područje. Istočna obala nije poznata po poljoprivredi poput zapadne obale Istre, ali unatoč tome bilježi značajne iskorake. S druge strane, to je područje koje nema tako velike površine. Zato me ovo još više veseli da smo uspjeli pokazati da se u industrijskom dijelu Istre može raditi i živjeti na selu.
Za vrijeme programskog razdoblja 2014.-2020. i 2021.-2022. objavljeno je 11 LAG natječaja putem kojih je uspješno proveden 91 projekt. Od toga su pet projekata realizirale jedinice lokalne samouprave, a čak 86 projekta realizirali su poljoprivrednici. Među njima su mladi vinogradari, maslinari, uzgajivači koza i krava te proizvođači sira.
Najviše ulaganja odnosi se na modernizaciju poljoprivrednih gospodarstava, prvenstveno kroz nabavu mehanizacije. Bez odgovarajuće opreme teško je napredovati u poljoprivredi, zato su ovakvi projekti ključni za održiv razvoj ruralnih područja, istaknula je Mirela Faraguna, voditeljica LAG-a Istočna Istra.
Sedam priča o uspješnoj poljoprivrednoj proizvodnji
Uspješno provedeni projekti predstavljeni su u kratkom videu u kojem je sedam poljoprivrednika Labinštine predstavilo svoja gospodarstva te koliko je oprema koju su nabavili putem LAG natječaja važna za razvoj njihovog gospodarstva.
Među njima je Lari Juričić iz koji je uz potporu realizirao projekte sadnje novih nasada vinove loze i nabave mehanizacije za obradu vinograda. Elena Fajman predstavila je gospodarstvo koje se bavi preradom mlijeka i proizvodnjom mliječnih proizvoda isključivo od vlastitith krava. Sredstva su iskoristili za modernizaciju pogona za preradu mlijeka te nabavu gospodarskog vozila. Još jedni proizvođači sira i mliječnih proizvoda, OPG Šahdanović – Sirana Zlata sredstva su iskoristili za povećanje kapaciteta prerade mlijeka, nabavu dostavnog vozila te poljoprivredne mehanizacije.
Financijsku podršku ostvarili su i Dino Selar za kupnju traktora i poljoprivredne opreme, Patrik Blašković za modernizaciju pčelarske proizvodnje, Nino Milevoj za nabavu mehanizacije i opreme, te Srećko Kos, koji je sredstva uložio u poljoprivredne strojeve s ciljem unapređenja proizvodnje vina.
Podrška LAG-a ključna za razvoj obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
Nekada su mladi bježali od poljoprivrede, a danas, uz financijsku podršku i ulaganja, sve više njih prepoznaje ovu priliku, naglasio je Glavičići i dodao kako se u okolici Labina uređuju poljoprivredne površine, sade novi vinogradi i maslinici.
Mirela Faraguna najavila je skori početak prvog natječaja u novom programskom razdoblju. Riječ je o natječaju za primarnu poljoprivrednu proizvodnju, koji će biti otvoren krajem ožujka ili početkom travnja, a s ukupnim budžetom većim od 1,2 milijuna eura. Natječaj smo podijelili u dvije kategorije – za male i velike poljoprivrednike. Poljoprivrednici će opet imati priliku nabaviti novu opremu, novu mehanizaciju i ulagati u preradu. Vjerujem da ćemo time dati vjetar u leđa našim poljoprivrednicima.