Zima je na izmaku, proljeće se budi, cvijeće cvjeta… Možda zvuči kao školski sastav na temu proljeća no početak ožujka doista je vrijeme kad su duži dani, a vjesnici proljeća podsjećaju nas da napokon dolazi onaj ljepši i mnogima draži dio godine.
Među prvim znakovima proljeća svakako je i ciklama. Divlja ciklama je višegodišnja zeljasta biljka koja naraste od pet do 15 centimetara u visinu.
Ciklame obitavaju u mediteranskoj regiji od Španjolske do Irana te u Sjeveroistočnoj Africi, u oblastima poput Somalije. Ciklame su višegodišnje travnate biljke s površinskim ili podzemnim gomoljem promjera četiri do dvanaest centimetara.
Listovi su bubregolikog ili srcolikog oblika, te većinom na gornjoj površini imaju srebrnaste ili bijele šare. Mirisni cvjetovi su ružičaste boje, a rastu u razdoblju od lipnja do rujna. Sastavljeni su od pet latica, a na dnu svake je tamno ružičasto obojen dio.
U Hrvatskoj postoji 15 vrsta ciklama od čega su tri prirodne.
Botaničar Slavko Brana, dipl. ing. šum. kaže nam kako u Hrvatskoj rastu tri vrste ciklama: napuljska ciklama (Cyclamen hederifolium Aiton), šumska ciklama, (Cyclamen purpurascens Mill.) i primorska ciklama (Cyclamen repandum Sibth. & Sm.)
„U Istri brojno dolaze šumska ciklama koja cvate u jesen i primorska ciklama koja cvate u proljeće, dok napuljska ciklama dolazi malobrojno u primorju ispod Učke a brojnije u Dalmaciji“, ističe.
Ugrožena biljna vrsta
Prema riječima Brane, u Šijanskoj šumi rastu samo šumska i primorska ciklama, koje su procjenom ugroženosti 2005. godine svrstane u gotovo ugrožene biljne vrste te su štićene Pravilnikom o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (NN 7/2006, NN 99/2009).
Pravilnik o strogo zaštićenim vrstama (NN 144/2013) ne štiti više ove vrste ali je njihovo branje regulirano Pravilnikom o sakupljanju zavičajnih divljih vrsta (NN 114/2017) s obzirom na to da su na popisu zavičajnih divljih vrsta za koje je potrebno ishoditi dopuštenje nadležnog ministarstva.
Ciklame obično rastu u suhim šumama gdje su djelomično zaštićene od intenzivne sunčeve svjetlosti. Tolerancija na mraz varira od vrste do vrste. Najotpornije (C. hederifolium) mogu izdržati temperature od -15 °C ili -30 °C ako su prekrivene snijegom. Ostale, poput C. somalense iz jugoistočne Somalije, nisu tolerantne na mraz. I zbog klimatskih su promjena mnoge vrste ugrožene, a neke su već i izumrle.
Šumska ciklama raste u brdovitim dijelovima Istre i cvate na jesen. Listovi su joj bubrežasti ili okruglo srcoliki, po rubu fino nazubljeni i naborani.
Ciklame su uglavnom biljke Sredozemlja i sredozemne klime. Omiljene su u hortikulturi, postoji mnoštvo kultivira koji se uzgajaju. I naše ciklame se uspješno mogu uzgajati kao lončanice ili u vrtovima.
Voli zasjenu i raste u listopadnim šumama, u sjenovitim područjima. Zaštićena je biljka.
Redovit nadzor u Šijanskoj šumi
U pulskoj park-šumi Šijana raste primorska ciklama koja u proljeće šumi daje poseban izgled. Listovi primorske ciklame su obrnuto srcoliko trokutasti i po rubu grubo nazubljeni.
Iako mame na branje, ono je zabranjeno. Iz Javne ustanove Natura Histrice kažu nam kako se nadzor u Šijani redovito vrši tokom cijele godine.
„Ukoliko se zatekne osoba u ilegalnoj radnji branja zaštićene vrste, nije bitno je li to ciklama ili bilo koja druga vrsta, prvi put joj se da upozorenje, Sljedeći put se treba novčano sankcionirati ili prijaviti nadležnoj inspekciji. Do sada nismo nikoga zatekli u branju istih ili u nekom drugom ilegalnom branju“, rekli su nam.
Iako predivne pupoljke iznimna mirisa ne možete ponijeti kući i staviti u vazu, možete izaći u prirodu i uživati u, zbog njih ružičastim tepisima prekrivenim livadama ,i diviti im se usput boraveći na svježem zraku.