„Vrijedan kao pčela“, svima je dobro znana izreka koja se ne govori bez razloga. Male ali marljive pčele radilice itekako su vrijedne te rečenice.

Najvažnija su to bića na planetu jer bez njih nema oprašivanja, nema plodova, nema hrane, nema ni ljudi. Pčele su zaslužne za većinu bioraznolikosti na našem planetu, a 70% hrane koju koristimo nastaje upravo njenim oprašivanjem.

20. svibnja važan datum

Kako bi se podigla svijest o važnoj ulozi pčela u ekosustavu, svake godine 20. svibnja obilježava se Svjetski dan pčela. Cilj inicijative koju su pokrenuli Ujedinjeni narodi je educirati javnost o prijetnjama s kojima se pčele suočavaju te važnosti njihovog očuvanja.

Na taj je dan 1734. godine rođen slavni slovenski zoolog Anton Janša, koji se u Sloveniji smatra jednim od pionira modernog pčelarstva.

U Hrvatskoj danas brojimo 443 tisuće registriranih pčelinjih zajednica, a s onima koje nisu evidentirane brojka dolazi do oko 500 tisuća. Godišnje se u Hrvatskoj proizvede oko osam do deset tisuća tona meda. U Istri se brojka kreće od 12 do13 tisuća pčelinjih zajednica s kojima radi oko 420 pčelara.

Važnost pčela

Mnogi od lijekova, i konvencionalni i alternativni, potječu od oprašenih biljaka. Iako je sektor pčelarstva malen, iznimno je važan za poljoprivredu, sigurnost hrane i bio-raznolikost. U Europskoj uniji svake godine oko 600.000 pčelara i pčela iz 17 milijuna košnica proizvedu oko 250.000 tona meda.

Širom svijeta postoji 20.000 vrsta pčela, a oko 250.000 vrsta biljaka ovisi o pčelama za oprašivanje. Pčele povećavaju prinos usjeva jabuka, borovnica i krastavaca i do 30 posto, tako da bi bez njih mnoge vrste voća i povrća postale deficitarne i skupe.

Ugroza pčela

Klimatske promjene utjecale su na ponašanje pčela, koje su zbunjene i nervozne zbog čestih i naglih promjena vremena, a probleme pčelarima zadaje i korištenje insekticida i herbicida u poljoprivrednoj proizvodnji.

Za mnoge su pčele i pčelarstvo velika nepoznanica. Za one koji žele naučiti više, sve informacije mogu pronaći u edukativnom gradskom pčelinjaku u Labinu i u Udruzi pčelara Pula.

Više od pčele

Predsjednik Udruge, Nediljko Landeka ističe da imaju stalni postav naziva „Više od pčele” za čiji se posjet može najaviti: „Netko od naših pčelara – volontera rado će dočekati posjetitelje, održati kratko predavanje i provesti kroz izložbeni postav“, pozvao je Landeka. Udruga se nalazi na adresi Zagrebačka 12, u Puli.

Landeka smatra kako je važno educirati najmlađe pa njihov postav obilaze brojne vrtićke skupine: „Želimo ih odmalena učiti koliko su pčele vrijedne i važne, a uz to istaknuti i važnost meda u svakodnevnoj prehrani“.

FOTO: Pixabay

Prostor Centra koncipiran je tako da posjetitelji mogu naučiti osnove biologije pčela, tehnologiju pčelarenja, važnost pčela kao oprašivača i druge aspekte pčelarstva. Edukacija obuhvaća i divlje pčele, koje igraju ključnu ulogu u oprašivanju.

Primjer dobre prakse kako očuvati pčele je Danska gdje vlasnici velikih poljoprivrednih zemljišta, prema najnovijim zakonima donesenim za zaštitu okoliša, moraju obavezno obrađivati 5% svog zemljišta različitim vrstama cvijeća kako bi promovirali oprašivanje i zaštitili pčele. I kod nas se ide u tom smjeru i svake godine sve više odgađa košenje trave na zelenim površinama kako bi se omogućila vrlo vrijedna paša za pčele na divljim cvjetovima.