ako je nadaleko poznat po Trki na prstenac, Barban je, poput ostatka Istre, poznat i po gastronomiji. Posebno se tu ističu slastice, a jedan je kolač vrlo zanimljiv zbog duge tradicije i priče koja se oko njega veže – Barbanski kolač.

FOTO: TZ Barban

Razgovarali smo s Mirjanom Prgomet, majstoricom za taj kolač koja ga je napravila nebrojeno mnogo puta: „Tradicija je bila napraviti ga za vjenčanje. Predvodnici svatova tada bi ga nosili na ruci jer je okrugao i u sredini ima škuju“.

Kolač za vjenčanja

Doznali smo da se običaj u tim krajevima održao do danas, naime, još uvijek se za vjenčanja obavezno peče ovaj kolač. Kad se mlada i mladoženja vjenčaju, običaj je da se pred njih stavi barbanski kolač i tko izvuče deblji kraj postaje glava kuće.

Naime, stari svat, sa strane mladoženje i domaćin, sa strane mladenke su svaki nosili na ruci obješen po jedan kolač, a jedan kolač se posebno napravio za mladence.

FOTO: TZ Barban

Oni su ga zajednički lomili. „Smatralo se da će onaj kome u rukama ostane veći komad kolača, u braku biti glavni. Svaki svirač u svatovima, a najčešće su to bili svirači na roženicama ili na mihu je kući, kao svoju plaću, odnio po jedan manji kolač“, ispričala je Prgomet.

Barbanski kolač se obavezno pekao i za „likuf“, kad se kuća koja se gradi stavila pod krov te bi se tako obilježio taj važan događaj.

Tradicija otrgnuta od zaborava

U današnje vrijeme se na Barbanštini još uvijek mogu naći vrijedne domaćice koje znaju pripremiti takve tradicijske kolače. Nije to više isti kolač što se sastojaka tiče, jer se dodaje još ponešto da bude mekši i ukusniji, ali oblikom su potpuno jednaki.

FOTO: TZ Barban

Barbanski kolač je nekad bio mnogo čvršći, kompaktniji pa ga se moglo nositi na ruci, danas bi se vrlo vjerojatno raspao. Mirjana Prgomet je prilikom pripreme kolača koristi maslinovo ulje, a ne maslac kako je to danas slučaj, kako bi kolač bio što autentičniji.

Poseban način rezanja i oblikovanja

Kolač je prepoznatljiv i po načinu rezanja i oblikovanja.

Iako ga nije previše teško napraviti, treba biti vješt jer kolač mora imati lijep kružni oblik i pravilnu škuju u sredini, a običaj je rezati ga na trokute.

Kako bi se sačuvao od zaborava, kolač se tijekom ljetnih mjeseci svake srijede prezentira na barbanskoj placi u sklopu manifestacije „Enjoy & Explore Barban Tradition“ Turističke zajednice Barban. Interes turista, ali i domaćih je velik, pa ga sa znatiželjom kušaju i slušaju priče o tradiciji vezanoj za njega.

FOTO: TZ Barban

Nerijetko se organiziraju i radionice gdje Mirjana Prgomet prezentira način njegove pripreme, a često se i sudionici sami okušaju u tome. Cilj je prenijeti znanje na mlađe generacije te tradicionalnu slasticu sačuvati od zaborava.

„Svi su jako zadovoljni kad probaju naš kolač, pogotovo stranci i doista mi je drago da je tako“, rekla nam je Prgomet na kraju rekavši kako i dalje rado redovito peče Barbanski kolač, posebno za izlaganje i degustaciju srijedom.

Recept za Barbanski kolač

Za sve one koji se odvaže u pripremi ovog slasnog kolača, donosimo recept.

U kvasac dodamo 1 žlicu šećera i brašna i 1 dcl mlijeka, pustimo dizati. Jaja sa šećerom malo izmiješano dodamo postepeno uz stalno miješanje brašno mlijeko, dignuti kvasac, masnoću, koricu limuna naranče i rum.

Brašna dodajemo toliko da dobijemo glatko čvrsto(ne pretvrdo)tijesto. Pustimo kisati, premjesimo i još jedanput pustimo da se tijesto digne.

Premjesimo i oblikujemo u krug prema slici, narežemo i krajeve spojimo sa cvijetom učinjenim od komada tijesta. Premažemo sa žutanjkom pomiješanim sa žlicom maslinovog ulja. Pečemo sat vremena na 180 stupnjeva.

Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.