Romanička kuća u samom centru stare jezgre Poreča dobit će stalni postav. Ako ste ikad prošetali tim istarskim gradom, ova vam je kuća zasigurno zapela za oko i zaintrigirala vas svojim neobičnim izgledom.

FOTO: Grad Poreč

Riječ je o dvokatnici koja je smještena u neposrednoj blizini Trga Marafor, uz glavnu porečku ulicu Decumanos. Predstavlja jedan od rijetkih očuvanih primjera stambene arhitekture romaničkog razdoblja.

Izgrađena je u 13. stoljeću, a posljednje veće pregradnje doživjela je vjerojatno u 18. stoljeću. U toj je fazi pregrađen drugi kat te mu je dodan balkon. Ovaj prepoznatljiv motiv prema tome potječe tek iz kasnijih dogradnji, i ne može se smatrati izvornim dijelom Romaničke kuće. Restauracijskim zahvatom, izvedenim 1926. godine, zadržane su promjene nastale tijekom ranijih pregradnji.

Usprkos brojnim zahvatima tijekom vremena, kuća je zadržala osnovne karakteristike romaničke stambene arhitekture. Tlocrt kuće je jednostavan i pravilan, bez unutarnjih pregradnih zidova. Zidana je od jednostavnih grubo klesanih blokova. Prozor na glavnom pročelju tipična je romanička bifora.

FOTO: Grad Poreč

Do Drugog svjetskog rata građevina je bila u sklopu stambenog bloka koji je uništen bombardiranjem i nije kasnije obnovljen, te danas Romanička kuća stoji kao samostalan objekt.

Romanička kuća prepoznatljiva je po romaničkim elementima i prekrasnim kamenim klesancima. Veliku restauraciju doživjela je tijekom talijanske uprave prošlog stoljeća, a preživjela je i bombardiranje tijekom Drugog svjetskog rata iako je bila kuća u nizu. Danas predstavlja jednu od najprepoznatljivijih zgrada u Poreču te se njenom građevinskom sanacijom i otvaranjem interpretacijskog centra unaprjeđuje porečka turistička ponuda, ali i muzeološko predstavljanje materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa grada.

Obnova kuće

Romanička kuća u porečkoj starogradskoj jezgri dobila je proljetos novo ruho, nakon što su završeni građevinsko-obrtnički radovi na uređenju tog simbola Poreča. Radovima na ovom zaštićenom kulturnom dobru, jednom od rijetkih očuvanih primjera istarske stambene arhitekture romaničkog razdoblja, pristupilo se s konzervatorsko-restauratorskog aspekta, a uključivali su građevinsko-obrtničke radove na pročeljima i u unutrašnjosti, sanaciju međukatnih konstrukcija, statičku stabilizaciju, restauratorske radove na kamenini, kao i stolarske, elektromontažne i strojarske radove. 

FOTO: Grad Poreč

Radove vrijedne ukupno 315.644 eura izvela je licencirana tvrtka Kapitel d.o.o. iz Žminja, nadzor nad radovima povjeren je Istra inženjeringu iz Poreča, dok su konzervatorski nadzor obavljali djelatnici Konzervatorskog odjela u Puli. Investicija je financirana sredstvima Grada Poreča-Parenzo čime se nastavlja najveće ulaganje u kulturnu baštinu u modernoj povijesti Poreča.

Prema riječima gradonačelnika Poreča Lorisa Peršurića, Romanička kuća jedan je od simbola našega grada: „Očuvanje i obnova ovakvih spomenika nije samo naša obaveza već i naša dužnost. Jer čuvanjem naše baštine, čuvamo priču našega grada i prenosimo je na nove generacije. Projekt se u potpunosti financira iz gradskog proračuna, dok je projekt postava Romaničke kuće prijavljen na EU projekte i nadamo se da ćemo ostvariti sufinanciranje“. 

Pripreme za stalni postav

Pripreme za otvaranje stalnoga postava krenule su 23. listopada. Kroz novi postav bit će predstavljena kultura stanovanja u Poreču od 19. do 20. stoljeća te povijest Romaničke kuće kao jednog od rijetkih očuvanih primjera stambene arhitekture romaničkog razdoblja.

Projekt vodi Zavičajni muzej Poreštine – Museo del territorio parentino, a u potpunosti se financira sredstvima Grada Poreča-Parenzo. Autorice muzeološko-muzoegrafskog koncepta su povjesničarka dr. sc. Elena Uljančić i etnologinja i povjesničarka umjetnosti Vltava Muk.

Postav će inovativnim sadržajem i multimedijalnom prezentacijom interpretirati bogatu povijest kulture stanovanja u Poreču kroz muzejske predmete iz fundusa Zavičajnog muzeja Poreštine. Izrada idejnog i izvedbenog rješenja oblikovanja likovnog postava povjerena je Kristini Kalčić Brajković iz porečkog Studija KKA.

„Bogati fundus porečkog muzeja bit će prezentiran u novoobnovljenom jedinstvenom ambijentu. Postav će biti namijenjen svim dobnim skupinama, stručnjacima i široj publici. Radovi teku prema planu, a otvorenje postava, koji će na interaktivan i suvremen način prezentirati kulturu stanovanja, očekuje se krajem prosinca ove godine. Predstavljamo razdoblje kulture stanovanja isključivo u 19. i 20. stoljeću jer je u zbirkama Muzeja sačuvano najviše građe za teme svakodnevice iz spomenutog razdoblja. Iz romaničkog razdoblja, kada je kuća sagrađena, sačuvan je nedovoljan broj predmeta. Odlučili smo sačuvati naziv poznatog porečkog spomenika, no on će poslužiti kao ovojnica za prikazivanje teme kulture stanovanja“, najavila je ravnateljica Uljančić.

Romanička kuća do sad je bila zatvorena i mogla posjetiti samo uz najavu. Novim postavom ona će biti redovito otvorena za građane i posjetitelje Poreča koji će je zasigurno rado obići i razgledati postav.

Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.