Plemenita periska (Pinna nobilis), endemski školjkaš Sredozemnog mora, suočava se s izumiranjem u Jadranskom moru zbog smrtonosne zaraze koja je desetkovala njenu populaciju. Ovaj najveći mediteranski školjkaš, koji može narasti do 120 cm, postao je simbol borbe za očuvanje morskog ekosustava. S obzirom na njegovu važnost za bioraznolikost podmorja, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije poduzima niz akcija kako bi potaknulo javnost na sudjelovanje u očuvanju ove strogo zaštićene vrste.

FOTO: Aquarium Pula

Populacije plemenite periske u cijelom Mediteranu, uključujući Jadran, pogođene su zarazom koja uzrokuje masovno ugibanje. Na mnogim lokacijama, smrtnost je dosegla 100%, što je dovelo do dramatičnog pada broja jedinki. Kao rezultat, plemenita periska je u samo godinu dana dobila status kritično ugrožene vrste na globalnoj razini. Ova situacija predstavlja veliki izazov za znanstvenu zajednicu i ekološke organizacije koje pokušavaju spasiti preostale jedinke.

Akcija “Jeste li vidjeli plemenitu perisku?”

Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije od 2020. godine provodi akciju „Jeste li vidjeli plemenitu perisku?“ koja poziva građane da prijave lokacije na kojima su uočene žive jedinke. Poseban naglasak stavlja se na ljetne mjesece, kada je zbog većeg broja ljudi na moru povećana šansa za opažanje ovih školjkaša. Građani se pozivaju da pažljivo provjere je li periska živa, nježnim mahanjem rukom iznad nje bez dodirivanja, pri čemu će se školjka zatvoriti ako je živa.

Oni koji prijave žive jedinke mogu očekivati nagrade, uključujući promotivne materijale i obiteljske ulaznice za parkove prirode i akvarije diljem Hrvatske. Uz to, dojavljivači imaju jedinstvenu priliku dati ime pronađenoj jedinki, čime postaju dio simbolične borbe za očuvanje ove vrste. Primjerice, jedinke plemenite periske nazvane „Nova nada“ i „Pia“ pronađene su na području Omiša i Nina.

Prijave se mogu podnijeti putem online obrasca ili slanjem e-maila na adresu: vrste@mzozt.hr. Dojave su ključne za identifikaciju preživjelih jedinki koje, unatoč zarazi, ostaju žive te su od neprocjenjive vrijednosti za obnovu populacije.

Dosadašnji rezultati i napori za zaštitu

U 2023. godini zaprimljeno je preko 150 dojava, a potvrđeno je 23 živih jedinki plemenite periske diljem Jadrana, što ukupni broj živih jedinki u Jadranu povećava na 30-ak. Većina ovih jedinki nalazi se u sjevernom Jadranu, a one koje su ugrožene od mehaničkih oštećenja dodatno su zaštićene kavezima. Svi podaci o opaženim jedinkama dostupni su na Bioportalu Zavoda za zaštitu okoliša i prirode.

FOTO: Kristina Macuka

Bez uključenosti građana, ne bi bilo moguće prikupiti informacije o stanju populacije plemenite periske i masovnom pomoru. Građani koji su spremni podijeliti svoja opažanja i pomoći znanstvenicima u praćenju stanja daju ključan doprinos u očuvanju ove vrste. Stoga, akcija „Jeste li ih vidjeli?“ i dalje ostaje otvorena te potiče sve ljubitelje mora da prijave svoje nalaze i pridonesu očuvanju jedne od najatraktivnijih, ali i najugroženijih vrsta našeg podmorja.

Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.