Porečke vjeverice šumski su ljubimci članova udruge Centar zdravlja Harmonija, a s njima se druže i o njima već četiri godine brinu Conny Peto Đeneš i Dražen Požarić.
Ove životinje obitavaju u Vjeveršumi na ulazu u Poreč, na području turističkih naselja Galijot i Bellevue, u Plavoj laguni. U njihovom društvu uvijek se nalaze sjenice, zebe, batokljuni, crvendaći, grlice, golubovi i drugi šumski prijatelji.
Udruzi Harmonija misija zaštita i dobrobit vjeverica te volonterski brinu o više od 50 vjeverica koje nastanjuju prekrasno područje tih turističkih naselja, a osnovni su im ciljevi njihova sigurnost i udobnost te promicanje svijesti o potrebi za pravilnim odnosom prema malim životinjama.
Vjeverice zaštićena vrsta
Vjeverica je mali glodavac koji se često može vidjeti u našim parkovima i šumama. Pravi su akrobati šume, neumorno preskaču s grane na granu skupljajući zalihe hrskavog bogatstva za hladne dane. Njihova brza i okretna priroda čini ih živopisnim i nezaobilaznim stanovnicima naših šuma i urbanih sredina. Te su životinje ugrožene i zakonom zaštićene u Hrvatskoj.
Do nedavno, vjeverica je u Republici Hrvatskoj bila uvrštena u Crvenu knjigu sisavaca kao ugrožena vrsta koja zahtijeva posebnu zaštitu. Međutim, prema IUCN-ovoj listi ugroženih vrsta, crvena vjeverica sada se kategorizira kao vrsta najmanje zabrinjavajuća. Unatoč tome, njihova populacija je u opadanju, posebno u gradskim i urbanim područjima.
Vjeverice su zakonom zaštićene prema Zakonu o zaštiti prirode, čiji je cilj očuvanje i zaštita prirodnih vrijednosti.
One su zaštićene u smislu zabrane njihovog lova i uništavanja. Zakon također zabranjuje uznemiravanje i narušavanje staništa ovih životinja. To znači da su sva djela koja mogu ugroziti opstanak vjeverica i njihovo prirodno okruženje zakonom zabranjena.
Uz to, postoji i poseban zakon koji se bavi zaštitom divljih životinja – Zakon o lovstvu. Ovaj zakon propisuje načine na koje se može loviti određene vrste divljih životinja, uključujući vjeverice. Zakon zabranjuje lov na vjeverice, osim u slučajevima kada se odobri posebna dozvola za lov iz razloga kontrole populacije.
Zakoni koji štite vjeverice i druge divlje životinje važan su korak u očuvanju prirodnih vrijednosti Hrvatske. Međutim, njihova primjena često predstavlja izazov. Potrebno je educirati javnost o važnosti zaštite vjeverica i drugih divljih životinja, te osigurati učinkovitu provedbu zakona.
U konačnici, svi smo odgovorni za očuvanje prirodnih vrijednosti, uključujući i zaštitu vjeverica. Ove šarmantne i radoznale životinje zaslužuju našu pažnju i brigu kako bismo osigurali njihov dugotrajni opstanak i sačuvali prirodno bogatstvo koje nas okružuje.
Projekt za zaštitu vjeverica
Od siječnja 2024. godine iz udruge Harmonija pokrenuli su i projekt „Pružimo ruku prirodi“ usmjeren na repopulaciju crvenih vjeverica u samom gradu Poreču, gdje ih je nekada bilo puno, a sada ih gotovo više nema. Projekt obuhvaća šumicu između Doma zdravlja i Centra za socijalnu skrb, Bakinu šumicu, Naftaplin i Pical.
Velika podrška i partneri na projektu su Grad Poreč i Valamar Riviera d.d., stručni suradnik i podrška su im i Zoološki vrt grada Zagreba te razne druge ustanove: Natura Histrica, Zdravi grad Poreč, Veterinarska bolnica Poreč i Turistička zajednica grada Poreča, a dobio je dopuštenje od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja – Uprave za zaštitu prirode.
Kako je napomenula Peto Đeneš, projekt se sastoji od tri ključne točke: repopulacija crvenih vjeverica na području grada Poreča i zaštita urbanih divljih životinja, reintegracija crvenih vjeverica na Picalu te otvaranje oporavilišta za divlje životinje Istre. „Pružimo ruku prirodi“ je projekt koji će se, kroz duže razdoblje i različite aktivnosti, odvijati u Poreču, s ciljem stvaranja zdrave i održive okoline za divlje životinje, posebno crvene vjeverice, koje su važan dio lokalnog ekosustava.
Kroz edukaciju žele podići svijest o važnosti poštovanja prirodnog okoliša vjeverica te o potrebi za suosjećanjem prema divljim životinjama. Aktivno brinu o njihovoj dobrobiti, osiguravajući im dovoljno hrane i vode te pravovremene veterinarske skrbi kad je ona nužna. Predanost njihovoj zaštiti potiče ih da se i sami neprekidno educiramo o njihovim potrebama.
Brojne aktivnosti u Poreču za zaštitu vjeverica
Hranilice, pojilice, kućice za vjeverice i druge manje životinje samo je neka od opreme koja se sada nalazi po porečkim zelenim površinama i šumarcima u gradu, čime se nastavlja spomenuti projekt koji je službeno počeo početkom ove godine.
Grad Poreč-Parenzo nabavio je opremu: pet pojilica za vjeverice, materijal za gniježđenje, sedam hranilica za ptice, kupku za ptice, četiri betonske podne pojilice za ptice, ježeve i druge manje životinje, tri hotela za kukce i šest kućica za ježeve koja je nedavno isporučena volonterima kako bi je postavili na odgovarajuća mjesta i pripremili za zimske mjesece. Još ranije tijekom ljeta, Grad je nabavio dvije hranilice i deset kućica za vjeverice koje su uz pomoć alpinista stavljene na odgovarajuće visine.
Grad će uskoro postaviti i edukativne table kako bi zainteresirani mogli znati što se može staviti u kućice i što vjeverice mogu jesti, a što ne smije ili je čak za njih štetna hrana. Projekt će se nastaviti i sadnjom stabala važnih za prehranu vjeverica, poput lješnjaka, oraha, pinija i voćki, postavljanjem sigurnih prijelaza za vjeverice i ježiće na mjestima gdje najviše stradavaju u prometu te u šumici između Doma zdravlja i Centra za socijalnu skrb, u Bakinoj šumici i Gradskom kupalištu. U planu je još i štampanje edukativnih brošura i slikovnica za djecu te održavanje edukativnih predavanja za građane na temu promicanja suživota s divljim životinjama u urbanim područjima, postavljanje prometnih i edukativnih tabli.
Volonteri rade na očuvanju ravnoteže između čovjeka i prirode, uz nadu da će i druge inspirirati da im se pridruže u misiji brige i zaštite vjeverica, kako bi i buduće generacije mogle uživati u njihovom društvu na području cijeloga grada.