U organizaciji Agencije za ruralni razvoj Istre (AZRRI), Istarske županije, Udruge uzgajivača istarske koze i Grada Poreča, u Istarskoj je sabornici u Poreču održan simpozij “Istarska koza jučer, danas, sutra” te je predstavljen Fond “Naša istarska koza – la nostra capra Istriana”. Cilj ovog simpozija bio je istaknuti važnost očuvanja i promocije autohtone pasmine istarske koze te pružiti podršku uzgajivačima kroz konkretne programe i financijske modele.

Očuvanje Autohtone Pasminе

Edmondo Šuran iz Agencije za ruralni razvoj Istre, istaknuo je važnost očuvanja istarske koze kao autohtone pasmine koja je od vitalne važnosti za lokalnu tradiciju i poljoprivredu. Trenutno, broj istarskih koza iznosi svega 142 grla, što ukazuje na potrebu za daljnjim radom na konsolidaciji pasmine te razvoju ekonomskih programa koji će omogućiti uzgajivačima financijsku neovisnost.

Edmondo Šuran

Fond Naša Istarska Koza – La nostra capra Istriana

Agencija za ruralni razvoj Istre je zajedno s Istarskom županijom osnovala fond Naša istarska koza – La nostra capra Istriana koji služi kao platforma za usvajanje istarske koze te donacije koje će pomoći u očuvanju ove pasmine. Svaka koza upisana u matičnu knjigu može biti usvojena od strane donatora koji će uplatiti 500 eura, od čega će 350 eura ide direktno uzgajivačima. Preostala sredstva koristit će se za funkcioniranje fonda i promotivne aktivnosti, pojašnjava Šuran.

Gordan Šubara, iz Agencije za ruralni razvoj Istre te predsjednik Udruge uzgajivača istarske koze, naglasio je rast i razvoj udruge koja broji osam članova, većinom mladih ljudi. To je pozitivan znak za budućnost uzgoja istarske koze jer mladi uzgajivači donose novu energiju i entuzijazam u očuvanju ove pasmine. 

Dobro smo krenuli. Udruga uzgajivača pomalo raste. U 2022. godini dobili smo dva nova stada, u 2023. jedno novo stado i pomalo se širimo. To znači da smo zaštitili sve, sav ženski podmladak je ostao u rasplodu. To je jako veliki uspjeh i na dobrom smo putu za očuvanje pasmine, naglašava Šubara.

Znanstvena podrška

Uz AZRRI i Udrugu uzgajivača, u provedbi uzgojnog programa uključeni su Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH). Marija Špehar iz HAPIH-a naglasila je važnost pravilnog vođenja matičnih knjiga te upotrebu suvremenih znanstvenih alata za očuvanje genetskog varijabiliteta pasmine. Ante Kasap s Agronomskog fakulteta dodao je da se koriste najsuvremeniji alati u konzervacijskoj genetici kako bi se osiguralo pravilno sparivanje i očuvanje genetske raznolikosti.

Zaljubljenici u istarsku kozu

Najvažnija karika u očuvanju istarske koze svakako su uzgajivači, zaljubljenici u ovu svojeglavu, ali umiljatu životinju. Oni su temelj na kojem se gradi budućnost kozarstva i uzgoja istarske koze. Uzgajivači Snježana Buić i Damjan Jelenković naglasili su važnost ljubavi prema ovim životinjama u samom uzgoju.

Buić naglašava kako je istarska koza dio njezinog života i identiteta. Koza je bila prva životinja koju sam ja imala kao mlada gospodarica. Kasnije smo se prebacili na ovce i na kraju se ponovno vratili na koze. Recimo da sam sada rizničar jednoga istarskog bogatstva. Čuvamo istarsku kozu, uživam u tome i to me ispunjava. To je način života, velika ljubav prema životinjama i prema prirodi.

Jelenković govori kako su planirali uzgajati istarske ovce, ali pošto su im djeca bila mala morali su pričekati. Kad smo čuli priču o istarskoj kozi, odlučili smo se uključiti. Uzeli smo prvih pet i već nam je bilo dosta. Ali, kako je vrijeme odmicalo, kad smo ih upoznali i provodili vrijeme s njima, posato je gušt. Nastojimo se proširiti i plan je doći do određenog broja, lai vidjeti ćemo koje će biti mogućnosti. 

Očuvanje istarske koze nije samo pitanje poljoprivrede, već i kulturnog naslijeđa i identiteta Istre. Kroz suradnju znanstvene zajednice, lokalne uprave i entuzijastičnih uzgajivača, ovaj projekt ima potencijal osigurati svjetlu budućnost za istarsku kozu. Fond je važan korak u tom smjeru.