Moderno maslinarstvo zahtjeva neprestanu edukaciju i praćenje trendova. Sve kreće iz maslinika, stoga je vrlo važno uz pravilnu i pravovremenu zaštitu, pravilno orezati masline.

Vodnjan je i ove godine bio domaćin jedinstvenog tečaja rezidbe maslina, koji okuplja maslinare i hobiste iz cijele Hrvatske. Ovaj edukativni tečaj, koji se održava već deset godina, nudi polaznicima priliku da steknu praktična znanja i unaprijede svoje vještine uz pomoć stručnjaka.

Kroz trodnevni tečaj u organizaciji udruge Istarsko – Ekomuzej iz Vodnjana i Učilišta Internatural – ustanove za cjeloživotno obrazovanje dosad su svoje znanje o rezidbi proširili brojni maslinari i hobisti.

FOTO: Bojan Prusac

Predsjednik udruge Istarsko Ekomuzej iz Vodnjana, Boris Babić pojasnio je kako se tečaj sastoji od uvodnog, teorijskog dijela gdje su polaznici proširili svoje znanje o tehnikama uzgoja maslina. Također, podučava o fiziologiji i biologiji masline, ali i o različitim načinima orezivanja i procesa vezanih uz berbu. Polaznici su također proširili svoja znanja o alatima za rezidbu te praktičnim vještinama rezidbe mladih stabala, stabala u rodu, starih stabala i njiihove regeneracije, kazao je Babić i dodao kako je tečaj u početku bio lokalnog karaktera, a sada privlači sudionike iz svih dijelova Hrvatske.

Stručna predavanja i praktična edukacija

Tečaj je koncipiran kao trodnevni program. Prvi dan rezerviran je za teorijska predavanja o morfologiji i fiziologiji maslina, dok se drugi i treći dan održavaju na terenu. Sudionici najprije vježbaju rezidbu na mlađim nasadima, zatim na odraslim stablima, a posljednjeg dana posvećuju se regeneraciji starih maslina, pojasnio je agronom Ivica Lađarević.

FOTO: Bojan Prusac

Naglasio je kako je praktični dio ključna komponenta edukacije. Polaznici sami obavljaju rezidbu uz stručne sugestije predavača, što im omogućuje da usvoje znanje kroz konkretne zadatke. Posljednjeg dana tečaja posljednjih godina uveli smo i natjecanje kako bi mi, ali i polaznici vidjeli koliko su naučili, pojašnjava Lađarević.

Pravilna rezidba za bolji urod

Prema riječima Lađarevića, pravilna i pravovremena rezidba ključna je za održavanje ravnoteže između drvne i lisne mase. Važno je prilagoditi intenzitet rezidbe zdravstvenom stanju stabla i njegovoj bujnosti. Zdrave masline režu se manje, dok bolesna stabla zahtijevaju intenzivniju rezidbu.

FOTO: Bojan Prusac

Također, Lađarević naglašava prednosti uzgojnog oblika polikonične vaze, koji omogućava ravnomjernu osvijetljenost krošnje i sinkronizirano dozrijevanje plodova, čime se olakšavaju berba i zaštita maslina.

Velik odaziv potvrđuje interes za edukacijom

Tečaj privlači velik broj sudionika, od iskusnih maslinara do hobista koji žele proširiti svoje znanje. Velik odaziv pokazuje i povećanje interesa za modernim pristupima u maslinarstvu i važnost edukacije u postizanju kvalitetnog i održivog uzgoja maslina.

FOTO: Bojan Prusac

Ovakvi programi omogućuju maslinarima da steknu dragocjena praktična znanja, usavrše tehnike i razmijene iskustva, što u konačnici pridonosi boljim rezultatima i kvalitetnijem maslinovom ulju.

I ove godine, održat će se tri tečaja. Posljednji će biti organiziran od 11.4.-13.4.2025.