Matulčić (Apogon imberbis) jedna je od zanimljivijih riba Jadranskog mora, kako zbog svog atraktivnog izgleda, tako i zbog neuobičajenog ponašanja tijekom mrijesta. Ova narančastocrvena ribica s velikim očima s dvije bijele vodoravne pruge, popularna je među akvaristima i podvodnim fotografima.
Atraktivni izgled
Odrasli primjerci matulčića mogu narasti do 15 centimetara, a krasi ih kompaktno, jajoliko, bočno spljošteno tijelo s velikom glavom, velikim okom i velikim kosim ustima s blago ispupčenom donjom čeljusti.

Njihova prepoznatljiva narančastocrvena boja, tamnija na leđima i gornjoj strani glave, čini ih lako uočljiivima. Peraje su mu dobro razvijene, a na dugačkom repnom dršku nalaze se dvije do tri tamne točke koje su često spojene. Ženke su nešto veće i tri do četiri puta brojnije od mužjaka.
Rasprostranjenost i stanište
Matulčić je pridnena vrsta, obitava na dubinama između 10 i 200 metara. Ljeti dolazi pliće, katkad već na samo dva metra dubine. Široko je rasprostranjen u Sredozemlju i duž istočnih obala Atlantika, od Portugala pa sve do Gvinejskog zaljeva. U Jadranskom moru je najčešći u južnom i srednjem dijelu, dok je na sjeveru znatno rjeđi.

Ova vrsta danju boravi skrivena u rupama i procjepima kamenitog dna, dok se noću aktivira i izlazi u potragu za hranom, loveći sitne beskralješnjake i ribe.
Svadbeni ples i čuvanje jajašca u ustima
Tijekom ljeta, od lipnja do rujna, odvija se sezona mrijesta. Nakon svadbenog plesa i unutarnje oplodnje, odgovornost za jajašca preuzima – mužjak. On jajašca drži u ustima sve do njihovog izlijeganja, što traje otprilike tjedan dana. Ova jedinstvena metoda poznata kao oralna inkubacija znatno povećava izglede za preživljavanje mladunaca.

Zahvaljujući svom atraktivnom izgledu, matulčić je iznimno popularan među akvaristima. Također, zanimljiv je motiv za podvodne fotografe zbog njegove svijetle boje koja dolazi do izražaj u morskom plavetnilu. Iako nije komercijalno značajan u ribarstvu, matulčić je važan dio ekosustava.