Iako vrijedan dio prirodne i kulturne baštine, velika stara stabla nemaju potrebnu zaštitu kako bi se spriječilo njihovo uklanjanje. Nakon Kataloga najstabala Istre, Institut za poljoprivredu i turizam izdao je i priručnik Monumentalna stabla.
Institut za poljoprivredu i turizam predstavio je početkom 2023. godine katalog najstabala Istre s ciljem upoznavanja šire javnosti o značaju i važnosti monumentalnih stabala u Istri. Do danas, na području cijele Istre zabilježena su 74 stabla, a pet odabranih ušlo je u priručnik Monumentalna stabla.
Nastavak Kataloga stabala Istre
Mirela Uzelac Božac iz Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča pojašnjava kako je priručnik nastavak projekta zahvaljujući kojem je zabilježen veliki broj monumentalnih stabala. U priručniku smo obuhvatili stabla koja smo, uz precizno određivanje starosti i provođenje sanacijskih mjera poput orezivanja suhih ili zaraženih dijelova, popratili zapisima o njihovoj povijesnoj i kulturnoj važnosti, pojašnjava Uzelac Božac.

Posebna pažnja posvećena je ravnomjernoj zastupljenosti svih dijelova Istre. Mnogi vrijedni primjerci, koji zbog ograničenog opsega nisu uključeni u ovu fazu projekta, mogli bi svoje mjesto naći u budućim projektima. Bilo je jako teško izdvojiti samo nekoliko stabala, jer Istra zaista obiluje predivnim stabalima, dodaje Uzelac Božac, ističući kako ih veseli da građani i dalje dojavljuju lokacije stabala koje žele zaštititi.

Velik broj stabala u katalogu zabilježen je zahvaljujući dojavama građana. Tatjana Mandić Bulić, rukovoditeljica hortikulture pulske komunalne tvrtke Herculanea, ističe kako je slučajno saznala za Katalog najstabala i kad je uočila prazninu na području Južne Istre kontaktirala je kolegice s Instituta i predložila nekoliko vrijednih stabala s područja Pule.

Tu se našlo nekoliko platana, jedan prekrasan cedar, smokva, arizonski čempres iz Mornaričkog parka, najstarijeg javnog parka u Istri te kalifornijski čempres i sibirski limun. Zatim smo mi u Herculanei dali izraditi informativne ploče koje sadrže karakteristike tih stabala i sad je u tijeku finalna verzija i izrada ploča koje će biti postavljene u podnožju uključenih stabala, govori Mandić Bulić.

Veliki odaziv građana
Uvrštavanje u katalog stabala, monumentalnim stablima ne pruža nikakvu zaštitu, ali ipak stvorila se vrijedna evidencija. Nakon izdavanja priručnika, tema monumentalnih stabala izazvala je velik interes javnosti, što potvrđuje i Mirela Uzelac Božac iz Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču. Nakon što smo objavili priručnik, mnogo smo govorili o ovoj temi u medijima, a odaziv građana bio je izuzetno velik, istaknula je.

Svaki dan stižu nove prijave stabala koja zaslužuju pažnju, ne samo iz Istre nego i iz drugih dijelova Hrvatske. Primjerice, dobili smo prijavu za jedno stablo iz Vukovara koje žele uključiti u katalog, dodala je Uzelac Božac, naglašavajući da je projekt potaknuo građane da prepoznaju i cijene vrijednost ovih prirodnih spomenika.
Veliki odaziv građana dodatno je motivirao Institut da nastavi raditi na proširenju kataloga i uključivanju novih stabala. Tema je pogodila pravu žicu, a mi ćemo nastaviti raditi na prikupljanju i dokumentiranju monumentalnih stabala, zaključuje Uzelac Božac, pozivajući građane da i dalje javljaju lokacije stabala.
Nepoznati počinitelji oštetili stabla u Raklju
Iako nisu uvrštena u katalog stabala, to stabla ne čini manje vrijednima. Stabla u Raklju nedavno su postala tema u lokalnim medijima. Nepoznatom počinitelju stabla su zasmetala, te ih je odlučio ukloniti. Slučaj je prijavljen policiji.

Predrag Pliško, načelnik Općine Marčana kazao nam je kako su u Raklju nepoznati počinitelji oštetili tri stabla. Općina je zaprimila anonimnu prijavu nakon čega je komunalni redar obavio izvid, a slučaj je prijavljen policiji. Angažirali smo sudskog vještaka kako bismo procijenili razmjere štete. Ovisno o rezultatima, podnijet ćemo kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja, pojasnio je Pliško.
Istovremeno, lokalna komunalna tvrtka pokušati će spasiti oštećena stabla. Ako se stabla ne uspiju oporaviti, za nekoliko mjeseci odlučit ćemo o njihovoj zamjeni. Vjerojatno ćemo zasaditi masline ili neko drugo drveće, prema željama lokalnog stanovništva, dodao je načelnik.
Opravdana uklanjanja i sadnja novih stabala
Građani često negoduju kad se u gradovima uklanjaju stabla, no stručnjaci upozoravaju da sigurnost mora biti prioritet. Stabla koja dođu do fiziološke ili stvarne starosti ponekad predstavljaju opasnost za ljude i imovinu, što zahtijeva njihovo uklanjanje, pojašnjava Tatjana Mandić Bulić.
Uvijek nam je žao kad moramo ukloniti neko stablo, ali prije donošenja takve odluke poduzimamo sve moguće mjere kako bismo ga sačuvali, kaže Mandić Bulić. Dodaje kako, poput ljudi, i stabla imaju svoj životni vijek, a u terminalnoj fazi njihovo održavanje može postati neizvedivo.

Unatoč tome, Grad Pula i komunalne službe dosljedno primjenjuju pravilo da se za svako uklonjeno stablo posadi dva do tri nova. Uvijek biramo vrste koje najbolje odgovaraju određenoj lokaciji i uvjetima kako bismo osigurali njihov optimalan rast i razvoj, pojašnjava Mandić Bulić.
Takav pristup ne samo da osigurava sigurnost građana već doprinosi očuvanju bioraznolikosti i prilagodbi na klimatske promjene. Sadnjom različitih vrsta smanjuje se rizik od štetnika i bolesti, a osigurava se i dugoročna stabilnost urbanih zelenih površina.

U Gradu Puli sadi se široka paleta ukrasnih stabala. Prema riječima Mandić Bulić, urbanističko uređenje zelenih površina ne bi se trebalo oslanjati isključivo na autohtone vrste stabala, već omogućiti sadnju različitih biljnih vrsta koje mogu osigurati otpornost i stabilnost okoliša. Da su Austro-Ugari i Talijani sadili samo autohtona stabla, danas ne bi imali Mornarički park i druge vrijedne parkove u povijesnoj jezgri grada Pule. Takav pristup trebamo zadržati i u budućnosti, ističe Mandić Bulić.