Austrougarska Pula skriva brojne vile iz toga razdoblja, a mnoge od njih, načete zubom vremena, nalaze se na Verudi. Upravo se u tom djelu grada, na adresi Budicinova 11, nalazi vila Trapp poznata kao „Casa Trapp“ u kojoj je obitavao podmorničar Georg Ritter von Trapp.
O njoj je u vrlo popularnoj i traženoj knjizi „Austrougarske vile i kuće u Puli – vraćanje memorije gradu“ kojoj predstoji treće izdanje, pisao Branko Perović.
Prema podacima iz knjige, kada se 1850. godine Pula počela izgrađivati u austrijsku glavnu pomorsku bazu, imala je samo 214 oronulih kuća, često bez krova, a broj civilnih stanovnika bio je 590. Porastom brodova u luci stvoreni su uvjeti za izgradnju samostojećih vila za čiju je izgradnju odabran najljepši dio grada, Veruda, nazvana rezidencijalnom četvrti.
Upravo tu je i von Trapp 1912. godine podigao svoju atraktivnu vilu.
Impozantna vila
Vila Trapp je rađena prema projektu arhitekta Ferdinanda Geyera. Naziv je dobila po vlasniku, slavnom austrougarskom podmorničaru Georgu Ludwigu von Trappu,
U tadašnjoj Via Milizia kao zadnja u nizu rezidencijalnih vila visokih časnika carske i kraljevske ( K.u.K.) ratne mornarice, dovršena je 1913. godine.

Istočno od svojeg prvoga susjeda Miklósa Horthyja, posljednjega zapovjednika austro-ugarske ratne mornarice, Georg von Trapp financirao je izgradnju vile s dva kata, dok joj središnji dio na južnoj strani ima tri kata.
Ta je zgrada pozamašnih dimenzija, arhitektonski oblikovana impozantnom elegancijom forme i oblika, s djelomično izdignutim centralnim dijelom, sagrađena je na dvije razine i tri etaže, dok je središnja, južna strana, izdignuta u četiri etaže.
Glavni, rezidencijalni ulaz u vilu nalazio se s južne strane gdje se nalazi glavno ulazno stubište jednostavne forme i uokvireno kamenim stupovljem i ulaznim terasama istih oblika. Zanimljivo je da vila i danas ima vrlo sačuvano impozantno unutrašnje stubište koje je drveno.

Skladnost cjeline ove kuće naglašavaju arkadure otvora lovačke sale u prizemlju, u čijem se unutarnjem dijelu ističe izvorni ukrašeni kasetirani drveni strop.
Kako nam je rekao Livio Nefat iz udruge Viribus Unitis, u toj je prostoriji nekad bio dječji vrtić, a sada je ondje cjelodnevni boravak za osobe starije životne dobi.
„Lovačka soba sadrži originalne drvene dijelove uključujući regal iz toga doba“, napomenuo je Nefat. Jedina je to sačuvana originalna soba austrougarskog plemića u Puli.
Vila je, uobičajeno za rezidenciju toga vremena, imala i pomoćne objekte za poslugu, kočiju i ogroman park.
Georg von Trapp
Zahvaljujući postignućima na moru tijekom Prvoga svjetskog rata, Georg von Trapp stekao je mnogo odlikovanja, uključujući vojni red Marije Terezije. Rođen je u Zadru, tadašnjem glavnom gradu Kraljevine Dalmacije, a slijedeći obiteljsku tradiciju od 1894. godine pohađao je pomorsku akademiju u Rijeci, nakon čega je otišao na službu u Pulu . U našem se gradu istaknuo kao vrstan podmorničar. Postignuća na moru tijekom Prvog svjetskog rata donijela su mu brojna odličja, kao i plemićku titulu.
Zadnje godine rata von Trapp je proveo u Kotoru. Njegovi su roditelji pokopani na Mornaričkom groblju u Puli, a on je nakon završetka rata i raspada Austro – Ugarske živio u Salzburgu u kome je zbog bankrota osnovao s obitelji pjevačku skupinu „Trapp familie“ koja je kasnije prerasla u svjetski poznat roman „Trapp familie singers“. Kasnije je emigrirao u SAD gdje je i 1947. godine umro.
„Moje pjesme, moji snovi“
Njegov je život prikazan u filmskom klasiku „Moje pjesme, moji snovi“ s Richardom Plummerom i Julie Andrews u naslovnim ulogama.
Trapp je bio vezan i uz Rijeku gdje je pohađao Pomorsku školu, pa je kao budući zapovjednik tražio premještaj u Rijeku, upravo zbog toga jer su u podmornice ugrađivali tada izumljena torpeda. U Rijeci se zaljubio u unuku izumitelja torpeda, Agathu Whitehead. Njezin djed je bio Robert Whitehead i bila je to vrlo ugledna i bogata obitelj.
Propašću Monarhije obitelj von Trapp se vratio u Austriju nedaleko Salzburga. Djeca su 1922. godine oboljela od šarlaha koji je na koncu bio koban za njihovu majku Agathu koja je umrla. Ovdje negdje počinje radnja filma „Moje pjesme, moji snovi“. Naime, kada mu je umrla supruga, brigu o djeci je preuzela guvernanta Maria Kutchera, pripravnica za redovnicu koja je dotad živjela u Benediktinskom samostanu u Salzburgu. Ona je Georgu postala nova supruga, a kasnije mu je rodila još dvoje djece. Von Trappovi su 1930-ih postali pjevačka senzacija u Europi, ali je njihovu karijeru brutalno prekinuo Hitlerov anschluss Austrije. Von Trapp je kao gorljivi antinacist napustio domovinu, a obitelj mu je karijeru nastavila u Americi, gdje su nastupali pod imenom pod nazivom „Trapp Family Singers“.
Vila Trapp danas je stambena zgrada i kao mnoge kuće iz toga razdoblja, prepuštena je zaboravu.